Telefon jako modem? Sprawdź zalety i wady tego rozwiązania

Mateusz Nowak
16.12.2021

Każdy współczesny smartfon posiada funkcję udostępniania danych komórkowych, dzięki czemu można go łatwo zmienić w mobilny modem i wykorzystywać tak np. w biurze czy podczas pracy zdalnej w pociągu, autobusie, w kawiarni etc. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, natomiast niepozbawione wad. Jakie ma zalety? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Dlaczego warto wykorzystywać telefon jako modem?

Przede wszystkim dlatego, że jest to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż łączenie się z publiczną siecią Wi-Fi. Przykładowo: jeśli pracujesz zdalnie i musisz coś zrobić na komputerze podczas wizyty w kawiarni, to logując się do swoich usług bankowych czy platformy wewnętrznej powinieneś korzystać z bezpiecznego połączenia. W takim przypadku idealnie sprawdzi się opcja udostępniania danych komórkowych z telefonu.

Funkcja modemu może być bardzo przydatna także wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz połączyć się z siecią Wi-Fi, na przykład podczas podróży pociągiem. Jest to również ciekawe rozwiązanie z punktu widzenia osób wynajmujących samodzielne pomieszczenia biurowe, ale bez dostępu do światłowodu.

Wady udostępniania danych komórkowych z telefonu

Skupimy się tutaj na wadach, które mogą się ujawnić w sytuacji, gdy stosujesz to rozwiązanie regularnie, na przykład codziennie przez wiele godzin udostępniasz dane komórkowe podczas pracy w biurze.

Pierwszą wadą jest fakt, iż możesz szybko wykorzystać cały przyznany pakiet danych – ani się obejrzysz, a Internet wyraźnie zwolni i otrzymasz SMS o wyczerpaniu całego limitu. Wówczas nie będziesz mógł komfortowo korzystać z sieci ani na telefonie, ani komputerze.

Kolejną wadą jest znaczne obciążenie telefonu, który pracując w trybie modemu może się przegrzewać, co nie pozostanie bez wpływu na jego trwałość. Nie zapominajmy również o szybkim wyczerpywaniu się baterii, która z czasem będzie wymagać kilkakrotnego ładowania w ciągu dnia, a to odbije się na jej pojemności.

Podsumowując: korzystanie z telefonu w formie modemu jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko na krótką metę i okazjonalnie. Na co dzień dużo rozsądniej będzie jednak zainwestować w osobny modem na kartę SIM z niezależnym pakietem Internetu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie