Telewizor z zakrzywionym ekranem — czy warto kupować taki model?

Andrzej Winnicki
05.08.2022

Nowoczesne telewizory kuszą najróżniejszymi opcjami, które mają dać nam wrażenie, jakbyśmy byli na sali kinowej. Czy zakrzywiony ekran zbliży nas do tego standardu? Jakie są wady i zalety tego typu rozwiązania?

Telewizor z zakrzywionym ekranem — co to znaczy?

Telewizor zakrzywiony, z zaokrąglonym ekranem, curved TV… Wiele nazw, ale znaczenie to samo. Technologia zakrzywienia pozwala zwiększyć realizm oglądanych nagrań oraz poszerzyć kąt widzenia, co w zamyśle producentów ma dawać nową jakość oglądania filmów. Telewizor z zakrzywionym ekranem pozwala doświadczyć immersji (odtwarza efekt wizualny widnokręgu, który otacza widza). Głębia i realizm obrazu wydaje się nas pochłaniać, co pozwala jeszcze bardziej wciągnąć się w serial i z założenia daje efekt podobny do seansu w kinie IMAX.

Jakie są wady i zalety ?

Telewizory z zakrzywionym ekranem zadebiutowały w 2014 roku. Na początku spotkały się z pozytywnym odbiorem. Widzowie zachłysnęli się kinowym efektem wyświetlanego obrazu, który zagościł w ich domach. Natomiast aktualnie na rynku obserwuje się spadek ich sprzedaży. Być może moda na tego typu technologię powoli przemija, tym bardziej że marka Samsung, która początkowo była bardzo zaangażowana w sprzedaż i rozwój technologii typu curved, przestała promować te rozwiązania, co ma swoje odbicie w zmniejszeniu zainteresowania takimi telewizorami. 

Po obiecującym początku (bo w latach 2014-2016 takie rozwiązanie było dość chętnie wybierane), popyt na zakrzywione telewizory systematycznie spada. Dlatego większość znanych marek wycofała ten produkt ze swojej oferty. Idealna jakość obrazu sprawdzi się dla tych, którzy wykazują dużą wrażliwość na bodźce wzrokowe. Jeśli ktoś nie może patrzeć na zakrzywione formy i zniekształcenia, a takie niestety pojawiają się na płaskich odbiornikach, to technologia typu curved może być zbawienna.

Gdzie się nie sprawdzi zakrzywiony ekran?

Curved TV nie sprawdza się do rozrywki dla kilku osób jednocześnie oglądających telewizję. Żeby odpowiednio widzieć obraz, należy tak zajmować miejsca, żeby odbiornik znajdował się dokładnie pośrodku. A jednak oglądanie telewizji często polega na wspólnym gromadzeniu się całej rodziny lub urządzaniu maratonów z przyjaciółmi.

Ponadto technologia curved wymusza pewne rozwiązania. Obraz, oglądany w ten sposób, musi znajdować się w niewielkiej odległości od widza, co sprawia, że nie wszędzie da się taki telewizor zamontować. Jest to rozwiązanie niewygodne, które nie zawsze odnajduje się w warunkach domowych. Ponadto, spędzanie czasu tak blisko odbiornika nie jest zdrowe dla wzroku użytkownika.

Przystosowanie się do nowego kształtu ekranu odbiornika wymaga od nas czasu. Ponadto należy postawić na duży telewizor. Najlepiej taki, który będzie miał minimum 55 cali. Nie każdy ma odpowiednie warunki i wystarczającą ilość miejsca na wybór urządzenia tak pokaźnych rozmiarów, a ponadto jego zakup wymaga dysponowania większym budżetem.

Technologia 4K i HDR

Technologia 4K zapewni obraz z idealnie widocznymi detalami. Obraz w jakości 4K to ponad 8 milionów pikseli, co pozwoli nam na zupełnie nowe doznania. Dolby Vision i Dolby Atmos ukażą najintensywniejsze kolory i kontrasty, pełne szczegółów i głębi. Podkreślone cienie i realistyczne odwzorowanie naturalnych kolorów na tym ekranie pozwoli ci odkryć swoje ulubione hity filmowe od nowa.

HDR, czyli High Dynamic Range, zwiększa rozpiętość pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami, co pozwala na doświadczenie głębi obrazu. Ten wydaje się bardziej wielowymiarowy, poprzez zwiększenie liczby tonów. Daje to znacznie intensywniejsze barwy.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie