Telewizory 4K Ultra HD - co warto wiedzieć

Marek Szydełko
14.10.2015

Jeszcze niedawno na sklepowych półkach widniały telewizory z nalepką Full HD. Cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, z uwagi na wyższą jakość wyświetlanego obrazu. Z czasem jednak liczba telewizorów z tym napisem zaczęła się zmniejszać, a na ich miejscu zaczął pojawiać się sprzęt z zwieszą 4K Ultra HD. Czy to oznacza, że przyszedł czas na jeszcze lepszą jakość obrazu?

Kilka słów o rozdzielczości

Obraz 4K wyświetlany w telewizorach ma rozdzielczość 3840 na 2160 pikseli. Czyli łącznie ekran telewizora ma 8 milionów pikseli. Warto porównać ją do telewizorów Full HD, które mają rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli. Wygląda więc na to, że telewizory z obrazem 4K Ultra HD są wyraźniejsze, dokładniejsze, po prostu zdecydowanie lepsze. Jeżeli wyświetlają obraz o dużej rozdzielczości, podkreślają w nim najdrobniejsze detale, dzięki czemu obraz ten wydaje się bardzo realistyczny. Często obraz widziany w ekranie telewizora przypomina wręcz widok z okna.

Najnowsze telewizory 4K znajdziesz na www.komputery360.pl

Co najlepiej oglądać w 4K?

Tak naprawdę na telewizorze 4K można oglądać dosłownie wszystko, niezależnie od tego czy jest to po prostu dowolny kanał telewizyjny, film na DVD czy może film z kasety VHS. Warto podkreślić, że za sprawą tego właśnie telewizora, nawet takie materiały i filmy będą wyświetlane w lepszej jakości, niż w przypadku starych telewizorów. Sprzęt posiada specjalne procesory obrazu, a także algorytmy, dzięki czemu jakość obrazu filmów i innych materiałów stworzonych na urządzeniach o słabej rozdzielczości, na tym telewizorze jest zdecydowanie lepsza. Warto jednak podkreślić, że telewizor z 4K Ultra HD zostanie poddany solidnym testom dopiero wtedy, kiedy materiały – mając na myśli filmy, zdjęcia – zostaną stworzone w możliwie najwyższej rozdzielczości. Taką zapewniają nowoczesne smartfony. Dlatego jeżeli ktoś ma taką możliwość, to warto by spróbował nakręcić jakiś materiał i wyświetlić w danym telewizorze, aby móc tym sposobem ocenić różnice. Być może już niedługo, bo w przyszłym roku będzie można spodziewać się także specjalnych kanałów telewizyjnych 4K. Do tej pory sklepowe półki na maksa wypełnią się telewizorami stworzonymi w tej technologii. Dumnie zastępują swoich poprzedników.

Czy warto kupić telewizor 4K?

Jeżeli chodzi o telewizory 4K, są różne opinie. Na pewno nierozsądne byłoby dokonywanie wymiany telewizora, który został zakupiony w przeciągu kilku ostatnich miesięcy. Jednak jeżeli ktoś rozważa zakup nowego sprzętu z uwagi na problemy ze starym, warto by poważnie zastanowił się nad telewizorem 4K Ultra HD. To naprawdę zdecydowanie lepsza jakość. Niedługo telewizory w tej technologii zastąpią wszystkie pozostałe. Zresztą już coraz więcej mówi się, że ten typ telewizorów staje się powoli standardem. Dlatego szkoda byłoby rezygnować z takiej okazji. Trzeba podkreślić, że dziś taki telewizor można już kupić za około 2000 zł, a więc nie jest to zbyt wygórowana cena. Jeszcze niedawno tyle trzeba było dać za lepsze telewizory Full HD.

Czy telewizory 4K długo będą wielkim hitem?

Na razie telewizory 4K Ultra HD są popularne i popularność tę jeszcze przez długi czas będą zdobywać. Jednak to nie koniec jeżeli chodzi o prace nad unowocześnieniem telewizorów. Producenci stale rozmyślają nad nowymi rozwiązaniami, które przyczyniłyby się do stworzenia jeszcze lepszego sprzętu. W sieci krążą pogłoski, iż za jakiś czas, a dokładnie w roku 2020, w sprzedaży pojawią się telewizory 8K. Będą miały 4 razy większą rozdzielczość od Ultra HD i aż o 16 razy większą od Full HD. Oznacza to, że właśnie wtedy powstanie telewizor o maksymalnej rozdzielczości, jaką jest wstanie dostrzec ludzkie oko. Dalsze działania w tym kierunku, nie będą już miały żadnego sensu.

Podsumowując, telewizory 4K to sprzęt, który pozwala widzom dostrzegać w obrazie nawet najmniejsze detale. Co prawda powoli staje się standardem w ofercie sklepów, ale tak naprawdę w przyszłości będziemy mogli liczyć na coś więcej – 4K to tylko przejściowa propozycja. Jednak na chwilę obecną wystarczająco kusząca, by zdecydować się na zakup.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie