Teraz łatwo sprawdzisz, czy jesteś w zasięgu Internetu

Remigisz Szulc
04.04.2023

Z początkiem 2023 roku oficjalnie ruszył System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnych Internetu Szerokopasmowego. Pod adresem www.internet.gov.pl każdy może sprawdzić, czy pod jego adresem jest świadczona usługa dostępu do sieci – i w jakiej technologii. To powinno ułatwić wybranie odpowiedniego operatora.

Jak działa system?

SIDUSIS w założeniu ma pomóc w walce z tzw. białymi plamami, czyli miejscami, które wciąż nie są podłączone do Internetu – często z powodu braku świadomości, że w pobliżu jest już świadczona taka usługa.

Po wejściu na stronę www.internet.gov.pl wpisujemy swój adres i od razu dowiadujemy się, czy i kto dostarcza Internet w budynku. Po kliknięciu w nasz budynek wyświetlony na interaktywnej mapie rozwinie się lista dostępnych operatorów.

Widnieje tam informacja na temat medium transmisyjnego (np. światłowód), maksymalnej przepustowości łącza, rodzaju usług (czy jest skierowana do konsumentów, czy tylko do przedsiębiorców), a także rzeczywistej dostępności usługi (czy zasięg jest faktyczny, czy tylko teoretyczny). Od razu możemy też znaleźć dane kontaktowe do dostawcy usługi.

Z kolei od czerwca 2023 roku system ma zostać wzbogacony o możliwość sprawdzenia, czy operatorzy planują w danej okolicy inwestycje związane z rozbudową sieci Internetu szerokopasmowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie