Tłumacz Google – jak wygodnie korzystać z tej funkcji na telefonie?

Antoni Kwapisz
21.09.2022

Dawniej znajomość choćby podstaw języka obcego była warunkiem komfortowego podróżowania za granicą. Dziś nie jest to wcale konieczne – mamy przecież do dyspozycji różnego rodzaju translatory. Najpopularniejszym jest oczywiście aplikacja Tłumacz Google. Czy wiesz, jak wygodnie korzystać z niej na telefonie? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Pamiętaj!

Tłumacz Google pomimo tego, że jest coraz lepszym narzędziem to w wielu aspektach nie zastąpi profesjonalnego tłumacza, np.: tłumaczenia uwierzytelnione (które może wykonać wyłącznie tłumacz przysięgły, który posiada stosowne uprawnienia) czy tłumaczenia specjalistyczne.

Tłumaczenie na żywo

Jeśli rozmawiasz z obcokrajowcem, to możesz tłumaczyć jego kwestię na bieżąco. Wystarczy wcisnąć ikonkę mikrofonu podczas korzystania z Tłumacza Google. Aplikacja bardzo dobrze poradzi sobie z przetłumaczeniem tekstu mówionego, nawet jeśli rozmówca nie grzeszy dykcją.

Tłumaczenie ze zdjęcia

Jesteś w zagranicznym sklepie i chcesz poznać skład danego produktu? Wystarczy, że masz aplikację Tłumacz Google na telefonie (można ją pobrać ze sklepu Google Play na dowolne urządzenie z Androidem, iOS czy HarmonyOS).

Teraz uruchom aparat w telefonie i zeskanuj obraz np. opakowania. Wybierz parę językową (np. z angielskiego na polski) i gotowe. Po chwili na ekranie smartfonu pojawi się przetłumaczony tekst. Nie licz oczywiście na pełną poprawność językową i stylistyczną. Sztuczna inteligencja nadal ma swoje ograniczenia – szczególnie, gdy tekst nie jest do końca czytelny.

W każdym razie ta funkcja, o której istnieniu nie wszyscy wiedzą, bardzo ułatwia rozszyfrowanie tekstów napisanych w obcych językach, co super sprawdza się nie tylko podczas wakacji, ale też podróży służbowych, konferencji etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.