Twoja lodówka zużywa dużo prądu? Wypróbuj te metody, zanim kupisz nową

Andrzej Winnicki
29.03.2023

Jeśli masz w pełni sprawną lodówkę, to jej wymiana na nową zakrawa na rozrzutność. Wiele osób rozważa ten krok nie z powodu zachcianki, ale chcąc obniżyć bieżące koszty. Wiadomo, że lodówka jest jednym z najbardziej energochłonnych urządzeń w domu. Zanim jednak zdecydujesz się na jej wymianę, to koniecznie wypróbuj proste rozwiązania umożliwiające zredukowanie zużycia prądu przez lodówkę. Omawiamy je w naszym poradniku.

Obniż temperaturę w lodówce

Na dobry początek sprawdź, czy nie przesadzasz ze skutecznością chłodzenia lodówki. Każdy współczesny model posiada regulację, z której warto korzystać w zależności od pory roku. Zimą spokojnie można zejść do 1-2, a latem, w okresie upałów, podwyższyć parametr do 3-4. W ten sposób można sporo zaoszczędzić, nie ryzykując psucia się produktów spożywczych.

Rada

Optymalna temperatura w domowej lodówce to około 5 stopni Celsjusza.

Rozważ zmianę lokalizacji lodówki

Jeśli nie masz lodówki w zabudowie, to być może uda się ją przestawić w takie miejsce, w którym będzie pracować efektywniej i tym samym oszczędniej? Lodówka nigdy nie powinna być narażona na bezpośrednie padanie promieni słonecznych oraz sąsiedztwo ze źródłami ciepła, jak grzejnik czy płyta grzewcza oraz piekarnik.

Odsuń lodówkę od ściany

Zbyt ścisłe przyleganie lodówki do ściany ogranicza cyrkulację powietrza i tym samym utrudnia sprawne oddawanie ciepła do pomieszczenia. Warto więc delikatnie odsunąć plecy lodówki od ściany i nie umieszczać jej w ciasnej wnęce zabudowy meblowej.

Mądrze planuj rozkład produktów

Nie chodzi tutaj tylko o to, aby zapewnić poszczególnym produktom optymalne warunki przechowywania. Dobre planowanie ułożenia produktów ogranicza również problem długiego szukania potrzebnych rzeczy i tym samym trzymania otwartych drzwi lodówki.

Jeśli zrobisz porządek na półkach, to będzie Ci łatwiej znaleźć to, czego szukasz, dzięki czemu skrócisz czas otwarcia drzwi – a to ma przełożenie na zużycie energii.

Pamiętaj również, aby nigdy nie wkładać do lodówki ciepłych czy gorących potraw, a także regularnie myć jej wnętrze oraz usuwać lód ze ścianek. Raz na jakiś czas niezbędne jest również rozmrażanie zamrażalnika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie