Udostępnianie Internetu z telefonu – poznaj wady tego rozwiązania

Jerzy Biernacki
28.07.2022

Każdy współczesny smartfon może pełnić funkcję mobilnego routera Wi-Fi. To świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy musisz udostępnić Internet np. laptopowi, a nie chcesz korzystać z publicznej sieci ze względów bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie sprawdza się tylko na krótką metę. Ciągłe udostępnianie Internetu z telefonu nie jest dobrym pomysłem, o czym przekonujemy w naszym poradniku.

Duże obciążenie dla baterii

Jeśli zamienisz swój telefon w router Wi-Fi, to już po kilku godzinach zacznij szukać ładowarki. Jest to funkcja, która bardzo obciąża baterię i powoduje, że energia ubywa dosłownie w oczach. Pokazuje to też, jak wielką pracę w tym czasie wykonuje akumulator. Jest to główny powód, dla którego nie warto non-stop pracować w Internecie udostępnionym ze smartfonu.

Szybko wyczerpiesz limit danych komórkowych

Prozaicznym, a przy tym bardzo ważnym argumentem przemawiającym za tym, aby nie udostępniać Internetu z telefonu w trybie ciągłym jest właśnie limit danych narzucony przez operatora telefonii komórkowej. Możesz łatwo o nim zapomnieć i doprowadzić do sytuacji, w której już w połowie miesiąca tych danych komórkowych Ci zabraknie. Podczas pracy na pewno zaglądasz na różne portale, w ramach przerwy oglądasz filmiki na YouTube – to wszystko „pożera” przyznany limit.

Przyspieszona degradacja telefonu

Smartfon może być routerem Wi-Fi, natomiast nie do tego został stworzony. Wykorzystywanie go w ten sposób prowadzi do sytuacji, w której telefon mocno się nagrzewa, a to ma negatywny wpływ nie tylko na akumulator, ale też pozostałe podzespoły elektroniczne. Utrzymywanie tego stanu przez kilka miesięcy może spowodować, że smartfon bardzo szybko się zużyje – a zakup nowego jest przecież znacznie większym obciążeniem finansowym w porównaniu z kupieniem klasycznego routera.

Uzależnienie się od jednego źródła Internetu to słaby pomysł

Ten argument powinien szczególnie przemówić do wyobraźni osób, które dziś udostępniają Internet z telefonu w celach zawodowych, na przykład w małym biurze. Znacznie lepszym pomysłem jest zapewnienie sobie dostępu do Internetu światłowodowego lub mobilnego w ramach osobnej usługi. Wówczas Internet w telefonie będzie służyć za backup na wypadek jakiejś awarii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie