USA zakazują dostarczania chipów obliczeniowych Chinom

Remigisz Szulc
26.10.2022

Amerykańskie firmy NVIDIA i AMD otrzymały oficjalny zakaz wysyłania swoich chipów obliczeniowych do Chin. Administracja USA obawia się, że te technologie mogłyby być wykorzystywane do celów militarnych. To kolejna odsłona zimnej wojny na linii USA-Chiny, którą podgrzewa narastające napięcie wokół Tajwanu.

Chińczycy nie skorzystają z amerykańskich technologii

Zakaz eksportu chipów do Chin szczególnie mocno uderza w biznes NVIDI, która była jednym z głównych dostawców tej technologii do Państwa Środka. Flagowymi chipami NVIDIA trafiającymi do Chin były modele A100 i H100, które są na tyle zaawansowane, że umożliwiają budowanie w oparciu o nie architektury na potrzeby sztucznej inteligencji.

Restrykcje objęły również drugiego amerykańskiego giganta rynku półprzewodników, czyli AMD. W przypadku tej firmy zakaz dotyczy chipa sztucznej inteligencji MI250.

Administracja USA szczególnie obawia się, że chipy obu przedsiębiorstw mogłyby posłużyć do opracowania zaawansowanych technologii wojskowych, takich jak rozpoznawanie obrazów, co dałoby Chinom przewagę w warunkach ewentualnego konfliktu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie