Uwaga na nowy atak phishingowy na Facebooku

Mateusz Nowak
16.10.2023

Tym razem na celowniku są przedsiębiorcy. Od kilku tygodni trwa duży atak phishingowy na Facebooku. Właściciele kont firmowych otrzymują wiadomości z linkiem przekierowującym do fałszywej witryny. Komunikacja budzi zaufanie, dlatego trzeba bardzo uważać i nie dać się naciąć.

Szczegóły na temat ataku

Przestępcy wykorzystują zarówno aplikację Messenger, jak i adresy e-mail swoich ofiar do przesyłania wiadomości, które rzekomo pochodzą od suportu Meta Platforms. Atak jest skierowany przeciwko właścicielom kont firmowych, którzy wykupują reklamy na Facebooku.

W treści wiadomości, wyglądającej bardzo profesjonalnie i wiarygodnie, przestępcy informują o zablokowaniu konta w celu weryfikacji (podawane są różne powody). Przedsiębiorca jest proszony o przejście na stronę ze szczegółami. Po kliknięciu w link dajemy złośliwemu oprogramowaniu dostęp do swojego konta reklamowego, co pozwala już „wyczyścić” kartę podpiętą do tego konta.

Zdrowy rozsądek i unikanie pośpiechu

Meta Platforms ostrzega przed atakiem i prosi swoich klientów, aby nie klikali w żadne podejrzane linki. W razie wątpliwości zawsze warto sprawdzić adres, z jakiego została wysłana wiadomość (prawdopodobnie będzie zawierać literówkę czy jakieś egzotyczne rozszerzenie) oraz najechać kursorem na link, co pozwoli poznać adres strony docelowej jeszcze przed przejściem na nią.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie