Wady i zalety obróbki maszynami CNC

Marek Szydełko
19.01.2018

Trudno jest sobie wyobrazić współczesny przemysł bez bardzo precyzyjnych obrabiarek numerycznych. Maszyny CNC nie tylko znacznie przyspieszyły obróbkę metali i innych materiałów, ale także wyniosły tę czynność na niebotyczny poziom precyzji. Nie oznacza to jednak, że obrabiarki CNC są pozbawione wad. Ich wykorzystanie w działalności produkcyjnej niektórych firm wiąże się z określonymi problemami. Czy zalety to bilansują? Przekonajmy się.

Zalety obrabiarek CNC

Podstawową i w gruncie rzeczy najważniejszą zaletą tych maszyn jest precyzja. Korzystając z klasycznej tokarki czy frezarki nie ma możliwości, aby osiągnąć tak idealne ukształtowanie metalu. Z tego powodu obrabiarki CNC są masowo wykorzystywane w zakładach produkcyjnych, które specjalizują się w produkcji precyzyjnych elementów, jak chociażby części do maszyn, samolotów, samochodów itd.

Mniejsze zmęczenie operatora – to także ogromny atut maszyn CNC. Ponieważ całym procesem steruje komputer, operator nie jest aż tak bardzo obciążony odpowiedzialnością za końcowy efekt. Jest to bardzo ważne w dobie niedoboru wykwalifikowanych pracowników na stanowiskach tokarzy i frezerów.

Elementy produkowane przy pomocy maszyn CNC są niemal idealnie powtarzalne. Pozwala to uruchomić produkcję masową i obsługiwać dużych klientów, składających hurtowe zamówienia na te same części.

Korzystanie z obróbki CNC jest także świetnym sposobem na oszczędności. Maszyna pracuje szybciej, ale też do maksimum wykorzystuje dostępny materiał. Ilość odpadów jest wyraźnie mniejsza, co pozwala osiągnąć wyższą opłacalność biznesu.

Wreszcie: krawędzie. W przypadku korzystania z maszyny CNC nie ma już potrzeby wykańczania krawędzi elementów, co przekłada się na szybsze tempo pracy.

Wady obrabiarek CNC

Nie ma ich wiele, jednak koniecznie trzeba wspomnieć o problemie, z jakim borykają się mniejsze firmy produkcyjne. Chodzi oczywiście o wymóg przygotowania bardzo profesjonalnego, precyzyjnego projektu w zaawansowanym oprogramowaniu CAD. Generuje to znacznie wyższy koszt działalności, ponieważ takie oprogramowanie jest drogie, a fachowcy umiejący z niego korzystać bardzo się cenią.

Maszyny CNC, póki co, potrafią obrabiać tylko wybrane materiały. Fakt, że mówimy tutaj o najpopularniejszych surowcach, jak metal czy tworzywo sztuczne. Może się jednak zdarzyć, że zamówienie nie będzie mogło zostać zrealizowane inaczej, niż tylko przy użyciu ręcznej tokarki czy frezarki.

Ponadto maszyny CNC mają swoje ograniczenia. Najważniejszym z nich jest pole obróbki, które wyznacza pole pracy obrabiarki. Tej kwestii nie da się „przeskoczyć”.

Mimo wszystko maszyny CNC mają zdecydowanie więcej zalet i dlatego są dziś masowo wykorzystywane w przemyśle m.in. metalowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.