Wakacje za granicą (poza UE)? Uważaj, by nie wrócić z wysokim rachunkiem za usługi mobilne!

Jerzy Biernacki
14.08.2018

Każdy z nas marzy o beztroskich wakacjach w jakimś pięknym miejscu. Z roku na rok coraz więcej Polaków urzeczywistnia to marzenie. Mało kto wyobraża dziś sobie podróżowanie bez smartfona, który pozwala zachować kontakt z najbliższymi czy surfować po sieci podczas błogiego lenistwa nad hotelowym basenem. Uwaga jednak! Korzystanie z Internetu w telefonie za granicą, zwłaszcza w kraju nienależącym do Unii Europejskiej, może się skończyć bardzo wysokim rachunkiem za usługi mobilne.

Sprawdź stawki

Przed włączeniem komórkowej transmisji danych w telefonie, zawsze należy zapoznać się z cennikiem operatora. Po przekroczeniu granicy danego kraju otrzymasz SMS z informacją na temat. Jeśli stawki są bardzo wysokie (a mogą wynosić nawet kilkadziesiąt złotych za 1 MB), to dla własnego dobra zrezygnuj z surfowania po sieci przy wykorzystaniu własnej transmisji danych. Ewentualnie zaopatrz się w kartę SIM lokalnego operatora.

Najbezpieczniej, a na pewno najtaniej, będzie korzystać z hotelowego Wi-Fi. Zaznaczamy jednak, że podczas połączenia z ogólnodostępną siecią nie powinno się logować do bankowości elektronicznej czy usług, które wymagają wprowadzenia loginu i hasła.

Nawet ostrożni mogą słono zapłacić!

Wiele osób już się przekonało, że wyłączenie komórkowej transmisji danych w telefonie wcale nie gwarantuje uniknięcia wysokich opłat roamingowych. Jak to możliwe? Niektóre telefony mają opcję automatycznego przełączania się na dane komórkowe w momencie, gdy nawiązanie połączenia z siecią Wi-Fi jest z jakichś powodów niemożliwe. Taką funkcję znajdziesz w ustawieniach systemu operacyjnego – koniecznie ją wyłącz!

Kolejnym zagrożeniem, z którego nie wszyscy zdają sobie sprawę, są aplikacje pracujące w tle, a korzystające z połączenia internetowego. Przykładem może być chociażby apka Facebooka. Twoje podejrzenia powinna wzbudzić sytuacja, gdy pomimo wyłączenia komórkowej transmisji danych i niekorzystania z hotelowego Wi-Fi, w dalszym ciągu otrzymujesz powiadomienia z Facebooka.

Oznacza to, że smartfon łączy się z Internetem i najpewniej wykorzystuje do tego właśnie komórkową transmisję danych. Aby mieć 100% pewność, że operator nie naliczy Ci dodatkowych, bardzo wysokich opłat, zaznacz w ustawieniach opcję niekorzystania z połączeń w ramach roamingu (będzie to równoznaczne z brakiem możliwości wysłania SMS-a do Polski czy zadzwonienia do kraju).

Warto wiedzieć

Przykładem aplikacji, które działają w tle i łączą się z Internetem bez wiedzy użytkownika, są wszelkie apki pogodowe.

Jak widzisz naprawdę niewiele trzeba, by po powrocie z wymarzonych wakacji zderzyć się z problemem bardzo wysokiego rachunku od operatora telefonii komórkowej. Zachowaj więc daleko idącą ostrożność i nigdy w 100% nie ufaj swojemu smartfonowi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.