Wciąż masz Windows XP? Poznaj 5 powodów, dla których warto zainwestować w nowszą wersję

Maciej Piwowski
03.10.2016

Windows XP bez wątpienia był przełomowym systemem operacyjnym Microsoftu. Popularne „Okienka” trafiły na komputery osobiste setek milionów ludzi, którzy – co nie jest regułą – chwalili sobie nowy OS. Do tego stopnia, że wiele lat po premierze Windows XP nadal cieszy się bardzo dużą popularnością – wciąż korzysta z niego około 10% użytkowników. Jeśli także jesteś w tej grupie, to nie mamy dla Ciebie dobrych informacji. Korzystanie z Windowsa XP staje się mało komfortowe. Poznaj 5 argumentów, dla których warto przejść na nowszą wersję systemu.

  1. Brak wsparcia ze strony Microsoftu – to żadna nowość, ponieważ producent wycofał się ze wsparcia dla swojego systemu już w połowie 2014 roku. Wiele osób jednak nie rozumie, co to właściwie oznacza. Brak wsparcia wiąże się z tym, że Microsoft nie wypuszcza już żadnych aktualizacji. W konsekwencji XP jest po prostu systemem niebezpiecznym, bardzo narażonym na ataki hakerskie. Powoli traci też swój największy atut – stabilność.
  2. Brak wsparcia ze strony producentów oprogramowania i peryferiów – to bardzo ważny argument, który w przypadku wielu osób okazuje się być kluczowy. Po co mi system, który uniemożliwia korzystanie z najnowszych programów? Po co mi Windows, który nie integruje się z nową drukarką, bo jej producent nie dostarcza sterowników?
  3. Brak wsparcia ze strony przeglądarek – Windowsa XP zignorowało już Google, które od dawna nie wypuszcza nowych wersji przeglądarki Chrome pracujących pod tym systemem. Teraz na ten sam krok zdecydowała się Mozilla i najnowsza wersja Firefoxa także nie ruszy pod XP. Nie jest to może szczególnie uciążliwe z typowo użytkowego punktu widzenia, jednak nie zapominaj o bezpieczeństwie – stare wersje przeglądarek nie gwarantują po prostu odpowiedniego zabezpieczenia przed atakami.
  4. Nie pograsz w najnowsze gry – producenci gier konsekwentnie ignorują klientów, których komputery wciąż pracują pod Windowsem XP. Nadal można zagrać w wiele starszych tytułów, ale przecież w tej branży dziś to w zasadzie wczoraj. Jeśli śledzisz nowinki ze świata gier i masz ochotę pograć w coś świeżego, wówczas nie masz wyjścia i musisz pożegnać poczciwego XP.
  5. Świat idzie do przodu – szczególnie świat technologii. Korzystanie z Windowsa XP przypomina dziś jazdę Fiatem 125P. Pewnie, że jest fajny, stylowy i w ogóle ma duszę, ale nigdy nie wiesz, kiedy nie odpali.

Odżałuj więc trochę grosza i przejdź na nowszy system. Windows 7 też jest w porządku, a i o 10 nie można powiedzieć, że to bubel.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.