Wiertarko-wkrętarka – na to warto zwrócić uwagę przed zakupem

Maciej Piwowski
24.11.2022

Wiertarko-wkrętarka to podstawowy sprzęt w domu każdego majsterkowicza. Jest niezwykle uniwersalna, zastępując kilka elektronarzędzi, przede wszystkim wiertarkę oraz wkrętak akumulatorowy. Wybierając konkretny model dla siebie warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, mających bezpośredni wpływ na funkcjonalność urządzenia i komfort pracy.

Regulacja momentu obrotowego

Zacznijmy od funkcji, która wcale nie jest oczywistością w segmencie wiertarko-wkrętarek. Regulacja momentu obrotowego jest bardzo przydatna wtedy, gdy chcesz korzystać z jednego urządzenia zarówno do skręcania mebli, jak i wiercenia w betonie czy w twardym drewnie.

Funkcja udaru

Bardzo przydatna funkcja w sytuacji, gdy rzeczywiście chcesz, aby wiertarko-wkrętarka była jedynym elektronarzędziem w Twoim domu. Dzięki funkcji udaru nie będziesz już potrzebować wiertarki, aby wywiercić otwór w gęstym, zbrojonym betonie czy w solidnej posadzce betonowej.

Pojemność akumulatora

Im większa tym lepsza. Takim przyzwoitym i wystarczającym na domowe potrzeby wynikiem jest pojemność 18V. Skup się na urządzeniach z takim akumulatorem.

Drugi akumulator w zestawie

Nie jest to cecha użytkowa wiertarko-wkrętarki, natomiast wybierając sprzęt dla siebie naprawdę warto poszukać zestawu z drugim akumulatorem, zwłaszcza w atrakcyjnej promocji. Docenisz to podczas pracy, kiedy nie trzeba będzie jej przerywać z powodu rozładowania akumulatora.

Silnik bezszczotkowy

To duża zaleta wiertarko-wkrętarek z wyższej półki. Silnik bezszczotkowy gwarantuje o wiele cichszą pracę, generuje mniej drgań przenoszonych na uchwyt, co z kolei ma wpływ na komfort pracy. Urządzenie z takim silnikiem wolniej i mniej się nagrzewa, a przy tym jest wyraźnie lżejsze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie