Windows 7 - Downgrade 64-bit -> 32-bit

Krzysztof Jagielski
20.08.2015

Producenci PeCetów coraz częściej sprzedają klientom laptopy czy komputery stacjonarne z 64-bitowym system operacyjnym Windows 7. Nie każdemu taki stan rzeczy odpowiada, a ponieważ licencja nie dotyczy konkretnej wersji 32-/64-bitowej, można spróbować dokonać operacji "downgrade", czyli przejścia z Windows 7 64-bit do odpowiadającej edycji 32-bit bez utraty aktywacji OEM. Do tego wystarczy jedynie nośnik edycji 32-bit w odpowiedniej wersji językowej oraz specjalny program do wykonywania kopii/przywracania statusu aktywacji.

Oto kroki, które należy wykonać po zakupie komputera PC z preinstalowanym systemem 64-bitowym w celu przejścia na wersję 32-bitową:

1. Dokończyć na laptopie / na komputerze stacjonarnym proces instalacji fabrycznego systemu Windows 7 OEM w wersji 64-bitowej i wykonać kopię fabrycznego systemu na płyty DVD (w razie gdyby coś poszło nie tak podczas instalacji systemu 32-bit).
Jeśli instalator sam nie poprosi o nagranie obrazu, proces ten można wywołać ręcznie przechodząc do konsoli Backup and Restore (Kopia zapasowa i odzyskiwanie), a następnie wybierając z lewej strony zadanie Create a system image (Utwórz obraz systemu), a następnie postępować zgodnie z zaleceniami kreatora.

2. Pobrać i uruchomić instalator programu ARBeta, rozpakować na pendrive USB.

3. Z pendrive'a uruchomić program activation_backup.exe, który utworzy 2 pliki:
- backup-cert.xrm-ms
- backup-key.txt

4. Zainstalować Windows 7 32-bit z płyty instalacyjnej pozostawiając klucz produktu pusty oraz odznaczając opcję Automatycznej aktywacji online. Instalacji dokonać nalepiej na tej samej partycji co system 64-bit, wcześniej ją formatując.

5. Po pomyślnej instalacji włożyć pendrive i uruchomić program activation_restore.exe.

6. W celu weryfikacji legalności systemu należy przejść do właściwości Komputera i sprawdzić, jaki jest status w sekcji Windows Activation (Aktywacja Windows). Powinien tam widnieć napis Windows is activated (System Windows został aktywowany).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.