Wkurzają Cię wyskakujące reklamy na smartfonie? Co możesz z tym zrobić?

Piotr Kowalczyk
21.02.2019

Być może znasz to z autopsji: przeglądasz sobie jakąś stronę na smartfonie, gdy nagle znikąd pojawia się zupełnie inna witryna informująca Cię o rzekomej wygranej w konkursie. Z tym problemem zmaga się wielu użytkowników, jest on wyjątkowo irytujący, ponieważ zamknięcie strony i powrót do przeglądanej treści na urządzeniu mobilnym zajmuje więcej czasu niż na desktopie. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy i co możesz z tym zrobić?

Wszędobylskie malware

Sytuacja, w której przeglądarka automatycznie zmienia wyświetlaną stronę bez zgody użytkownika, to klasyczny przykład działania złośliwego oprogramowania typu malware. Gnieździ się ono w pamięci urządzenia, infekuje przeglądarkę, w efekcie czego może nawet przejąć kontrolę nad działaniem smartfona.

Zaczyna się niewinnie: raz na jakiś czas na ekranie pojawia się podejrzana strona z dziwnym komunikatem (najczęściej o wygranej w konkursie), ale w końcu użytkownik nie będzie już mógł normalnie korzystać z Internetu w telefonie.

Jak dochodzi do infekcji? Możliwości jest mnóstwo, ale zawsze stoi za tym nierozsądne zachowanie użytkownika. Oprogramowanie typu malware można pobrać na telefon poprzez:

  • Ściąganie aplikacji z niezaufanych źródeł (spoza oficjalnego sklepu dostawcy systemu operacyjnego)
  • Pobieranie załączników z wiadomości e-mail pochodzących od nieznanych nadawców
  • Przeglądanie stron o podejrzanej treści (pornografia, pirackie wideo, zakłady bukmacherskie)
  • Odwiedzanie stron, które nie korzystają z szyfrowanego połączenia https://

Co robić?

Samo przeskanowanie urządzenia programem antywirusowym raczej nie wystarczy. Dość skuteczna okazuje się natomiast metoda „na piechotę”. Polega ona na ręcznym usunięciu aplikacji, które zdaniem użytkownika mogły zostać zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Warto sobie przypomnieć, kiedy właściwie zaczęły się problemy i powiązać to z tym, jakie aplikacje użytkownik pobrał na swój telefon.

Oczywiście istnieje szereg aplikacji świetnie radzących sobie z namierzaniem i usuwaniem złośliwego oprogramowania typu malware z urządzeń mobilnych. Jeśli jednak i ta metoda zawiedzie, wówczas nie pozostaje nic innego, jak wykonanie backupu danych i przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych – włącznie z wgraniem czystego systemu operacyjnego.

Jeśli natomiast Twoim problemem są zwykłe reklamy typu pop-up, które zasłaniają cały ekran smartfona podczas przeglądania strony, to zainstaluj dodatek do przeglądarki blokujący takie formaty – wielu użytkowników poleca chociażby AdGuard.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.