Wybieramy głośnik mobilny – na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Mateusz Nowak
30.11.2022

Głośniki mobilne wciąż cieszą się sporą popularnością, stanowiąc świetną alternatywę dla słuchawek czy przenośnego radia. Bardzo dobrze sprawdzają się w terenie, na działce czy na plaży, gdzie chcemy posłuchać muzyki odtwarzanej z telefonu. Oferta głośników mobilnych jest ogromna, ale poszczególne urządzenia różnią się nie tylko ceną czy designem. Sprawdź, na które parametry warto zwrócić uwagę szukając głośnika mobilnego dla siebie.

Czas pracy

Co nam po świetnym głośniku mobilnym, który szybko się rozładowuje i nie można już niego korzystać? Dlatego polecamy w pierwszej kolejności wyselekcjonować te modele, które mają najdłuższy deklarowany przez producenta czas pracy na jednym ładowaniu.

Szczelność

Mamy na myśli odporność głośnika na wilgoć i zapylenie. Warto rozejrzeć się za modele z normą IP67, który jest w stanie wytrzymać zanurzenie do 1 metra w czasie nawet do 30 minut. Jeśli planujesz korzystać z głośnika nad wodą, na plaży etc., to ten parametr jest jednym z ważniejszych.

Moc

Tutaj uwaga. Moc głośnika nie decyduje o jakości generowanego dźwięku, natomiast o głośności już tak. Jeśli szukasz głośnika typowo imprezowego, to rozglądaj się za urządzeniem o możliwie jak największej mocy całkowitej.

Funkcje dodatkowe

Na rynku można znaleźć głośniki mobilne, które pełnią także funkcję powerbanku, co jest super praktycznym rozwiązaniem w dobie uzależnienia się od elektroniki użytkowej. Ciekawym wyborem może być również głośnik z funkcją Party Boost – polega ona tym, że zyskujemy możliwość połączenia ze sobą dwóch głośników, aby uzyskać całkiem sensowny zestaw stereo (idealny na małą imprezę).

Praktyczne patenty

Czyli różnego rodzaju rozwiązania zastosowane przez producenta, które poprawiają funkcjonalność głośnika. Może to być praktyczna rączka, dołączony do zestawu pokrowiec czy uchwyt do zawieszenia na smyczy.

Brzmienie

Trudno będzie to ocenić bez posłuchania głośnika, dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybranie się do sklepu stacjonarnego, w którym jest możliwość przetestowania sprzętu. Zakupu możesz później dokonać w sklepie internetowym, po upewnieniu się, że dany głośnik brzmi tak, jak powinien (to rzecz gustu – jedne głośniki grają lepiej w wysokim rejestrze, inne w niskim).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie