Wybieramy ofertę Internetu mobilnego. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Mateusz Nowak
31.08.2017

Coraz mniej z nas potrafi sobie wyobrazić życie bez Internetu. Co tam życie! Trudno jest nam przetrwać kilka godzin bez surfowania po sieci. Chcemy i możemy być stale online, na co największy wpływ ma rozwój Internetu mobilnego, czyli dostępnego z poziomu np. smartfona czy tabletu. Oferują go wszyscy operatorzy sieci komórkowych w Polsce, ale różnice cenowe między nimi bywają naprawdę spore. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, bardzo dokładnie ją przeanalizuj zwracając uwagę na kilka szczegółów.

Rzeczywista prędkość Internetu

Słowo rzeczywista jest tutaj kluczowe, bo od deklaracji do faktycznych wyników jest czasami naprawdę daleka droga. Zauważ, że w reklamach operatorzy zawsze informują o prędkości „do”, co wcale nie oznacza, że Tobie uda się taką osiągnąć.

Rzeczywistą prędkość Internetu od danego operatora możesz sprawdzić np. w czasie testów (o ile operator Ci to umożliwi) lub sprawdzając wyniki średnich prędkości uzyskiwanych przez użytkowników – takie dane publikują strony do testowania prędkości Internetu, np. Speed Test.

Sprawdź również, jaką maksymalną prędkość jest w stanie obsłużyć Twój smartfon. Jeśli masz urządzenie, które nie działa w sieci LTE, to bez sensu będzie przepłacać za tak szybki Internet.

Opinie innych osób

W sieci znajdziesz na pewno mnóstwo konkretnych opinii użytkowników danego Internetu mobilnego – szukaj chociażby na profilach operatorów w mediach społecznościowych. Skup się na negatywnych opiniach, wyłapuj z nich merytoryczne argumenty (unikaj natomiast zwykłego bicia piany). Użytkownicy czasami wskazują, że np. dany pakiet jest niewystarczający lub w danym regionie kraju panuje zbyt słabe pokrycie zasięgu konkretnego operatora.

Limit danych

To w zasadzie podstawowy element oferty, na który musisz zwrócić uwagę. Wszystko oczywiście zależy od tego, ile chcesz płacić za Internet mobilny i jakie są Twoje rzeczywiste potrzeby. Jeśli np. potrzebujesz dostępu do sieci tylko po to, aby postować na Facebooku czy pobierać pocztę, w zupełności wystarczy Ci pakiet 5 GB danych miesięcznie.

Jeśli jednak celujesz w granie online czy oglądanie filmów lub streaming muzyki, ten pakiet powinien być zdecydowanie większy.

Dodatkowe usługi w pakiecie

Czasami operatorzy organizują różne promocje i np. udostępniają Internet do obsługi Facebooka bez żadnych limitów. Oznacza to, że nawet jeśli wyczerpiesz pakiet danych, to Internet nadal będzie działać, ale tylko podczas sprawdzania i uzupełniania profilu na portalu społecznościowym.

Promocję oczywiście musisz dopasować do swoich potrzeb, bo po co Ci darmowy pakiet facebookowy, jeśli nie masz tam swojego profilu?

Praktyka pokazuje, że oferty poszczególnych operatorów zawsze mają swoje silne i słabe strony, dlatego nie sposób wskazać najlepsze rozwiązanie. Analizuj, czytaj to, co zostało napisane drobnym druczkiem i nalegaj na jak najkrótszy okres umowy. Dzięki temu nie będziesz zbyt długo męczyć się z Internetem, który z jakichś powodów nie spełnia Twoich oczekiwań.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.