Wyciek danych użytkowników Facebooka: co robić?

Mateusz Nowak
27.01.2020

Facebook to hegemon rynku portali społecznościowych. Pod koniec 2019 roku konto „na fejsie” miało około 2,5 miliarda ludzi. Tym bardziej oburzające są informacje o kolejnych wyciekach danych osobowych, co zdarza się Facebookowi niepokojąco często. Ostatni taki wyciek miał miejsce w grudniu 2019 roku – do sieci trafiły dane kilkuset tysięcy użytkowników. Warto zatem przypomnieć, co należy zrobić w takiej sytuacji, aby zminimalizować ryzyko na przykład utraty pieniędzy czy tożsamości.

Po pierwsze: od razu zmień hasło do konta na wszystkich urządzeniach

Od tego zawsze zaczynamy. Pamiętaj, aby nowe hasło ustawić na wszystkich urządzeniach, na których logujesz się do swojego konta na Facebooku. W przypadku smartfona zasadne jest nawet zmienienie kodu PIN odblokowującego ekran oraz haseł do wszystkich aplikacji, które są w jakiś sposób powiązane z Facebookiem, na przykład aplikacji bankowej czy Instagram.

Po drugie: uprzedź znajomych

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dane również mogły trafić w niepowołane ręce (co jest przecież bardzo prawdopodobne), poinformuj o tym swoich znajomych i poproś, aby szczególnie uważnie przyglądali się Twoim wpisom i wiadomościom na Messengerze rzekomo wysłanym przez Ciebie. Przestępcy mogą chcieć wykorzystać Twoje konto do wyłudzania pieniędzy – takie sytuacje niestety są na porządku dziennym, dlatego lepiej dmuchać na zimne.

Po trzecie: przez kilka tygodni monitoruj swoje konto na Facebooku oraz powiązane z nim usługi

Chodzi o to, aby sprawdzać między innymi swoje konto bankowe i analizować transakcje – być może któraś z nich wyda Ci się podejrzana i będzie to efekt działania przestępcy. Sprawdzaj również swoje konto na Facebooku, bo ktoś mógł przejąć nad nim kontrolę i próbować Cię zdyskredytować czy wykorzystać do okradzenia innych. Jeśli przez kilka tygodni nie zauważysz niczego podejrzanego, to raczej możesz już odetchnąć, ale nadal nie bagatelizuj kwestii bezpieczeństwa.

Po czwarte: nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości

Wyciek danych z Facebooka rodzi poważne ryzyko, że przestępca wszedł w posiadanie danych Twoich znajomych i to Ty staniesz się celem na przykład ataku phishingowego. Jeśli otrzymasz wiadomość na Messengerze z konta kogoś znajomego z prośbą o pożyczkę, polubienie jakiejś strony czy kliknięcie w link, najpierw skontaktuj się bezpośrednio z taką osobą i zapytaj, czy to aby na pewno ona jest autorem wiadomości. Ostrożności nigdy za wiele, zwłaszcza w obliczu wycieku danych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.