Wylicytuj coś od komornika online. Nowa platforma już dostępna

Mateusz Nowak
09.11.2020

Licytacje komornicze bywają świetną okazją do kupienia ruchomości czy nieruchomości za bardzo dobrą cenę. Do tej pory jednak korzystało z tego stosunkowo niewiele osób, ponieważ mało kto ma czas, aby stawiać się osobiście w biurze komornika sądowego i brać udział w tradycyjnej licytacji. Od niedawna jest to znacznie łatwiejsze dzięki uruchomieniu specjalnego portalu internetowego, na którym można licytować majątek dłużników całkowicie online. Na czym to dokładnie polega?

Gdzie są dostępne licytacje komornicze online?

Zacznijmy od tego, że przepisy o możliwości przeprowadzania elektronicznych licytacji komorniczych obowiązują w naszym kraju już od 2017 roku, jednak do tej pory wcielanie ich w życie szło, jak po grudzie. Wszystko ma się zmienić po uruchomieniu specjalnej platformy. Licytacje komornicze online są teraz dostępne w jednym miejscu pod adresem www.e-licytacje.komornik.pl. Dostęp do niej ma każdy obywatel, który tylko założy swoje konto.

Jak je założyć? Wystarczy podać adres zamieszkania, numer telefonu lub adres mailowy oraz numer PESEL. Po uruchomieniu konta zyskujemy nieograniczony dostęp do aktualnych licytacji przedmiotów należących do dłużników, zajętych przez komornika. Dochód z ich sprzedaży, tradycyjnie, jest w większej części przeznaczany na spłatę wierzycieli.

Sposób na szybsze zbywanie zajętych przedmiotów

Uruchomienie portalu ma związek z potrzebą zwiększenia dostępności do licytacji komorniczych, co z kolei pozwoli uzyskiwać z nich większe dochody. Do tej pory było z tym nieciekawie, ponieważ w całym 2019 roku udało się w ten sposób odzyskać zaledwie 0,4% kwot zadłużenia, a licytacje przyniosły łączny dochód na poziomie 34 milionów złotych.

Zwiększenie dochodów z licytacji komorniczych leży również w interesie samych dłużników. Niejednokrotnie jest tak, że po licytacji okazuje się, iż zajęte przedmioty nawet w niewielkim stopniu nie pokryją zobowiązań finansowych. Dzięki licytacjom online powinna się znacząco zwiększyć liczba licytujących, a to przełoży się także na uzyskiwane kwoty.

Dodajmy również, że osoby, które chcą wziąć udział w takiej licytacji, ale nie mają dostępu do Internetu, mogą skorzystać z komputerów dla petentów znajdujących się w sądach rejonowych.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie