Wyższy upload niż download? Sprawdź, o czym może to świadczyć

Krzysztof Jagielski
22.11.2023

Do komfortowego korzystania z Internetu większość z nas potrzebuje wysokiego parametru pobierania danych, czyli downloadu. Tak też swoje usługi konfigurują dostawcy i praktycznie zawsze, poza Internetem symetrycznym, download jest znacznie wyższy niż upload. Jeśli u Ciebie wygląda to inaczej, to w ciemno zakładamy, że korzystasz z Internetu mobilnego. Sprawdź, co jest najczęstszą przyczyną tego, że upload jest wyższy niż download.

Przeciążenie nadajnika

Jeśli po sprawdzeniu połączenia internetowego dowolnym speed testem okazuje się, że np. download wynosi 2 Mb/s, a upload to aż 20 Mb/s, to możesz uznać, że wina leży po stronie nadajnika – oczywiście pod warunkiem, że nie zmieniałeś ustawień routera i nie łączysz się z innym BTS-em niż dotychczas.

Z przeciążeniem nadajnika mamy do czynienia w momencie, gdy bardzo dużo osób w jednym czasie pobiera ogromne ilości danych, czyli np. ogląda seriale i filmy na platformach VOD. Zwykle następuje to w niedzielne popołudnia i wieczorami.

Co robić?

W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak:

  • Powtórzyć test w godzinach mniejszego natężenia (w nocy lub nad ranem);
  • Zmienić operatora na takiego, który lepiej dba o swoją infrastrukturę;
  • Wymusić łączenie się modemu/routera z innym, mniej obciążonym BTS-em, co można zrobić dysponując zewnętrzną anteną kierunkową;

Docelowo natomiast pozostaje Ci czekać na światłowód – tylko ta technologia gwarantuje stałe parametry łącza internetowego niezależnie od aktualnego obciążenia sieci.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie