Za co w smartfonie warto dopłacić?

Piotr Kowalczyk
27.06.2022

Kupując nowy smartfon zwykle wyznaczamy sobie budżet, które za nic nie chcemy przekroczyć. Zdarza się jednak, że dopłacając np. zaledwie 100 złotych możemy stać się właścicielami znacznie lepszego telefonu, który posiada świetne funkcje niedostępne na niższej półce cenowej. W naszym poradniku wyjaśniamy, za co w smartfonie warto bez wahania dopłacić.

Ekran AMOLED

To bardzo niedoceniana funkcja w smartfonach, zwłaszcza przed te osoby, które nigdy nie miały okazji korzystać z ekranu AMOLED. To ogromny przeskok w stosunku do standardowej rozdzielczości Full HD, nie wspominając już o archaicznej HD. Lepsze, głębsze kolory, fantastyczny kontrast, brak opóźnień – za to wszystko naprawdę warto dopłacić.

Szybkie ładowanie

Wielu producentów smartfonów chwali się dziś tym, że ich modele oferują funkcję szybkiego ładowania. Zawsze jednak warto to zweryfikować, bo o ile ładowarka 18 W rzeczywiście zapewni dość szybkie uzupełnienie energii, o tyle ta 30 W będzie blisko dwukrotnie szybsza. Jeśli uda Ci się znaleźć w podobnym budżecie, z niewielką dopłatą, telefon ładujący się do pełna w czasie około pół godziny, to uwierz, że warto sięgnąć głębiej do kieszeni.

Odświeżanie 120 Hz

Nie jest to może coś, za co warto byłoby dopłacić kilkaset złotych, ale jeśli kwestia rozbija się o 50-100 złotych, to gra jest jak najbardziej warta świeczki. Odświeżanie ekranu 120 Hz gwarantuje brak smużenia, co jest szczególnie przydatne w dynamicznych grach, ale też podczas oglądania filmów w 4K czy szybkiego przechodzenia między aplikacjami.

Pojemna bateria

Za ten element zawsze warto dopłacić, ponieważ jeśli telefon rozładowuje się po kilku godzinach normalnego użytkowania, to prędzej czy później zaczniesz odczuwać z tego powodu frustrację. Poszukaj więc może nieco droższego, za to o wiele bardziej funkcjonalnego smartfonu z baterią zapewniającą cały dzień intensywnej pracy na jednym ładowaniu.

Głośniki stereo

To funkcja dedykowana osobom, które często wykorzystują smartfon w roli przenośnego źródła muzyki, na przykład w pracy, podczas sprzątania domu czy kąpieli w wannie. Aby zapewnić sobie dobry dźwięk poszukaj modelu wyposażonego w głośniki stereo, co jednak może wymagać niewielkiego przekroczenia ustalonego budżetu (zwłaszcza, jeśli jest dość niski).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.