Zakup polisy przez internet - czy warto?

Marek Szydełko
02.08.2019

Czy do końca dotychczasowej umowy ubezpieczeniowej masz jeszcze kilka dni, czy musisz zawrzeć nową “na wczoraj” - możesz to zrobić w każdej chwili i nie martwić się, że będziesz miał przerwę w ubezpieczeniu. Z pomocą przychodzi kalkulator OC, który jest dostępny online. Dlaczego warto postawić na tę drogę zakupu polisy?

Czym jest kalkulator OC?

Funkcjonowanie polskiego rynku ubezpieczeń już od kilku lat wspierają kalkulatory OC. To narzędzia, które uratowały portfel niejednego kierowcy przed karą za przerwę w ubezpieczeniu. Taki internetowy kalkulator to swego rodzaju pośrednik między kupującym polisę a ubezpieczycielem. Gdy wypełnisz formularz odpowiedziami na pytania o Twoje doświadczenie na drodze i ubezpieczany pojazd, kalkulator przedstawi Ci przygotowane przez różne TU oferty, które będą uwzględniały Twoje oczekiwania.

W internecie znajdziesz przynajmniej kilka darmowych kalkulatorów OC, o których przeczytasz w artykule: Darmowy kalkulator OC – Który wybrać? Test 5 kalkulatorów ubezpieczeń. Warto wiedzieć, czym się różnią i który wybrać.

Zalety zakupu polisy przez internet

Możliwość zawarcia umowy ubezpieczeniowej online to już dosyć powszechna praktyka i dobra alternatywa dla wizyt w oddziałach towarzystw ubezpieczeniowych. Przemawia za nią przynajmniej kilka argumentów. Zobacz, co zyskasz, kupując ubezpieczenie samochodu przez internet.

Otrzymujesz oferty z wielu TU w jednym miejscu

Wybór pierwszej z brzegu polisy komunikacyjnej już dawno nie ma racji bytu. Żeby wybrać właściwą i najbardziej opłacalną ochronę, powinieneś przejrzeć przynajmniej kilka ofert i porównać je pod względem ceny (polisa OC) i zakresu (dobrowolne polisy). Możesz zapoznać się z ofertami na stronie każdego TU z osobna albo skorzystać z kalkulatora porównującego w jednym miejscu ubezpieczenia przygotowane przez różne towarzystwa.

Oszczędzasz czas

Wyobraź sobie, że jest ponury, deszczowy, jesienny dzień, a Ty musisz wybrać się do ubezpieczyciela, żeby podpisać nową umowę ubezpieczeniową. A teraz pomyśl, że wszystkich formalności możesz dopełnić z domu, siedząc wygodnie w fotelu lub przy biurku. Kalkulator ma tę przewagę nad innymi formami zakupu ubezpieczenia, że pozwala na zawarcie umowy bez wychodzenia z domu. Nie potrzebujesz więc czasu na dojazd w umówione miejsce. Jeśli tylko masz dostęp do internetu (czy to w komputerze, tablecie, czy też w smartfonie), możesz wyszukać potrzebną ochronę bez względu na to, gdzie się znajdujesz.

Podstawą wyliczenia składki w kalkulatorze jest wypełnienie formularza. Udzielenie odpowiedzi na zadane tam pytania zajmuje zazwyczaj od 3 do 6 minut. Przy każdym pytaniu, które mogłoby sprawić Ci trudność znajdują się podpowiedzi.

Gdyby podczas wypełniania formularza pojawiły się wątpliwości, zawsze możesz zadzwonić na infolinię i porozmawiać z konsultantem.

Podejmujesz świadome decyzje

Samodzielne wyszukiwanie i porównywanie ofert ubezpieczeniowych pozwoli Ci poszerzyć Twoją wiedzę na ich temat i wybrać tylko taką ochronę, której rzeczywiście potrzebujesz. Jeśli czas Ci pozwala, zestawienie możesz studiować tak długo, jak tego potrzebujesz, a w razie wątpliwości odłożyć zakup na chwilę i wrócić do przygotowanych dla Ciebie ofert np. następnego dnia.

Dostajesz dodatkowe zniżki

Poza wypracowanymi bezszkodową jazdą upustami jest jeszcze szereg innych rabatów, które możesz wykorzystać podczas zakupu ubezpieczenia samochodowego. Na dodatkową zniżkę możesz liczyć, kupując polisę online. TU nagradzają w ten sposób samodzielny zakup. LINK4 oferuje przykładowo 7% zniżki, ale w przypadku niektórych towarzystw rabat ten może dojść nawet do 25%.

Możesz zrezygnować z ubezpieczenia w ciągu 30 dni

Jeśli kupujesz polisę na odległość, a taką jest ubezpieczenie zawierane przez internet, możesz od niej odstąpić w ciągu 30 dni. I to bez podania przyczyny.

“W przypadku umów ubezpieczenia termin, w którym konsument może odstąpić od umowy, wynosi 30 dni od dnia poinformowania go o zawarciu umowy lub od dnia potwierdzenia informacji, o którym mowa w art. 39 ust. 3, jeżeli jest to termin późniejszy. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem oświadczenie zostało wysłane.”

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, art. 40, ust. 2.

Wyobraź sobie, że już po zawarciu umowy online w jednym z zakładów ubezpieczeniowych, znalazłeś w innym TU korzystniejszą cenowo ofertę. Czy możesz zrezygnować z tej pierwszej i wykupić tańszą? Okazuje się, że tak. O ile nie minęło jeszcze 30 dni od zakupu. Wystarczy, że napiszesz wypowiedzenie umowy i:

  • wyślesz je pocztą,
  • zaniesiesz do oddziału ubezpieczyciela osobiście
  • lub złożysz przez internet.

Gdy podejmiesz decyzję o rezygnacji, warto złożyć dokument jak najszybciej. Ubezpieczyciel potrąci bowiem sumę za czas od zawarcia umowy do momentu rezygnacji, bo de facto w tym czasie ochrona obowiązywała.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.