Zdjęcia Google – co to jest i do czego może Ci się przydać?

Marek Szydełko
28.03.2022

Współczesne smartfony, nawet te ze średniej półki, robią już naprawdę dobre zdjęcia. Efektem ubocznym wysokiej jakości fotografii jest natomiast to, że pliki .jpg zajmują coraz więcej miejsca. Jeśli robisz dużo zdjęć, to w pewnym momencie pamięć wewnętrzna urządzenia może się wyczerpać, a stosowanie karty micro SD będzie rozwiązaniem tylko na chwilę. Właśnie z myślą o takich sytuacjach Google stworzyło bardzo przydatną usługę – Zdjęcia Google. Na czym ona polega?

Czym są Zdjęcia Google?

Zdjęcia Google to aplikacja wykorzystująca technologię chmurową do tego, aby móc błyskawicznie przenieść swoje zdjęcia na wirtualny serwer i mieć do nich stały dostęp z dowolnego miejsca na świecie. W ten sposób zwalniamy miejsce w pamięci urządzenia, a potrzebne nam fotografie możemy odtworzyć w każdej chwili czy z powrotem pobrać je na telefon.

Aplikacja dba o to, aby zdjęcia były prawidłowo posortowane ze względu na datę zrobienia, co dodatkowo ułatwia ich wyszukiwanie na wirtualnym dysku. Co ważne, Zdjęcia Google oferują funkcję automatycznego tworzenia kopii zapasowych wykonanych fotografii w chmurze, co może być ostatnią deską ratunku w razie awarii telefonu, jego zgubienia czy kradzieży.

Jak zacząć korzystać z aplikacji?

Aplikacja Zdjęcia Google jest preinstalowana na każdym smartfonie z systemem Android. Jedyne, co trzeba zrobić, aby zacząć z niej korzystać, to zsynchronizować ją z galerią zdjęć – dzięki temu wykonane fotografie będą się automatycznie zapisywać na wirtualnym dysku przypisanym do konkretnego konta Google.

W tym celu znajdź aplikację, wejdź do niej, następnie wybierz „Ustawienia aplikacji Zdjęcia Google” i kliknij w „Kopia zapasowa i synchronizacja”. Od tej pory wszystkie zdjęcia zapisywane w galerii będą jednocześnie zapisywane na dysku, dlatego zyskasz możliwość bezstresowego usuwania ich na bieżąco z pamięci urządzenia.

Pamiętaj również, że po włączeniu synchronizacji wszystkie zdjęcia znajdujące się w galerii zaczną się zapisywać na dysku, co może zająć trochę czasu i będzie wymagać szybkiego Internetu. Dlatego lepiej jest zaplanować to sobie w domu, gdzie masz dostęp do nielimitowanego Wi-Fi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.