Zgubiłeś smartfona? Co robić?

Remigisz Szulc
25.08.2017

Żyjemy w czasach, gdy zgubienie smartfona jest naprawdę bardzo poważnym problemem. Telefony służą nam nie tylko do dzwonienia, ale również do przechowywania ważnych informacji czy łączenia się z Internetem, dlatego lepiej, aby nikt niepowołany nie miał dostępu do Twojego smartfona. Co zrobić w sytuacji, gdy zgubisz urządzenie lub zostanie Ci ono skradzione?

Najpierw zablokuj kartę SIM

Jeśli masz pewność, że telefon nie znajduje się w jakimś zakamarku, np. w samochodzie, to koniecznie skontaktuj się z operatorem sieci komórkowej i zleć blokadę karty SIM. Dzięki temu znalazca lub po prostu złodziej nie nabije Ci wysokiego rachunku, a co najważniejsze nie połączy się z Internetem w celu sprawdzenia Twojej poczty e-mail czy odczytania zapisanych haseł (np. do bankowości elektronicznej).

Kradzież? Zgłoś sprawę na policję

Jeśli nie masz pewności, czy telefon po prostu nie wypadł Ci z kieszeni podczas spaceru, to możesz założyć, że ktoś Cię okradł. Zgłoś to na policji! Oczywiście wiele osób z góry zakłada, że sprawa jest beznadziejna i służby nawet nie kiwną palcem w celu odszukania złodzieja. Prawda jest jednak inna. Według statystyk policji udaje się odzyskać ponad 20% skradzionych smartfonów rocznie, co jest całkiem niezłym wynikiem.

Ponadto zgłoszenie na policji będzie Ci niezbędne do tego, aby złożyć u operatora sieci komórkowej wniosek o zablokowanie numeri IMEI Twojego telefonu. Dzięki temu złodziej nie będzie mógł go użyć w jakiejkolwiek innej sieci, a więc urządzenie stanie się bezużyteczne.

Przewiduj ryzyko

Na pewno wiesz, że istnieją aplikacje służące do namierzania telefonu. Wybór jest ogromny, ale zanim pobierzesz jakiś program upewnij się, czy przypadkiem Twój antywirus nie ma wbudowanej takiej opcji. Podobną funkcjonalność oferują m.in. produkty Avira czy Avast.

Aby namierzyć telefon wystarczy, że jest w nim uruchomiona opcja lokalizacji oraz zostało aktywowane połączenie internetowe. Wówczas z poziomu komputera lub innego smartfona możesz szybko wyśledzić swoje urządzenie.

Pamiętaj!

Nigdy nie idź pod wskazany przez lokalizator adres sam. Najlepiej poinformuj o tym fakcie policję – na miejsce podjedzie patrol, który zażąda wydania telefonu.

Istnieje również wiele programów służących do zdalnego usuwania zawartości smartfona, co jest niezwykle przydatne w sytuacji, gdy znalazca nie ma zamiaru oddać zguby, a w pamięci urządzenia są cenne dane (np. loginy i hasła). Oczywiście przy okazji trzeba przypomnieć o konieczności regularnego wykonywania backupu danych oraz zmieniania haseł internetowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.