5 symptomów świadczących o tym, że ktoś wykradł Twoje dane

Piotr Kowalczyk
21.03.2017

Kradzież danych jest bardzo poważnym problemem dla ofiary tego przestępstwa. Złodziej dysponujący takimi informacjami, jak imię i nazwisko, adresy e-mail, loginy i hasła, może nie tylko okraść pechowca, ale także wykorzystać jego dane do wyłudzenia kredytu czy zdeprecjonowania go w środowisku. Czasami bardzo trudno jest się zorientować, że padło się ofiarą hakera. Trzeba więc zachować wyjątkową czujność. Poznaj 5 symptomów świadczących o tym, że ktoś wykradł Twoje dane.

  1. Twoi znajomi dostają „od Ciebie” dziwne maile – a Ty wiesz, że ich nie wysyłałeś. Jest to oczywisty sygnał świadczący o tym, że ktoś włamał się do Twojego komputera i zdobył Twój adres e-mail oraz dane do logowania, z których robi teraz użytek.
  2. Twoi znajomi na Facebooku dostają dziwne wiadomości, a Ty „publikujesz” kontrowersyjne posty – warto regularnie śledzić swoje poczynania na Facebooku i innych portalach społecznościowych, aby mieć pewność, że nikt nie rozpowszechnia informacji w Twoim imieniu. Przestępcy chcąc Cię zdyskredytować mogą włamać się na Twoje konto i publikować różne wpisy o nieparlamentarnej treści. Jeszcze gorsze jest to, że mogą rozsyłać z Twojego konta wiadomości zawierające szkodliwy link.
  3. Twoja skrzynka pocztowa jest ciągle przepełniona, znajduje się w niej mnóstwo dziwnych wiadomości – to typowe działanie przestępców, którzy atakują Twoją skrzynkę mailami zawierającymi złośliwe oprogramowanie licząc na to, że w końcu klikniesz w link lub pobierzesz załącznik z wirusem.
  4. Nie możesz się zalogować do swojej skrzynki – masz pewność, że podajesz prawidłowe hasło, a mimo to nie możesz uzyskać dostępu. Świadczy to o tym, że przestępca włamał się na skrzynkę i zmienił hasło. W takiej sytuacji musisz jak najszybciej skontaktować się z operatorem poczty, poinformować o sytuacji i poprosić o pomoc w odzyskaniu dostępu do skrzynki.
  5. Na Twoim koncie bankowym doszło do dziwnych, nieautoryzowanych przez Ciebie operacji – przestępca mógł wykraść Twoje dane logowania do bankowości elektronicznej, co skutkuje tym, że uzyskał dostęp do Twoich pieniędzy. Reaguj natychmiast i zmień hasło, a następnie skontaktuj się z bankiem i zgłoś reklamację, jeśli jakieś pieniądze już zniknęły z konta. Na przyszłość korzystaj z systemu dwustopniowej autoryzacji przelewu przy pomocy hasła SMS.

Pamiętaj, że kradzież danych osobowych jest przestępstwem, które może być ścigane, dlatego masz prawo zgłosić tę sprawę policji. Najlepiej jednak zminimalizować ryzyko wystąpienia takiej sytuacji, chroniąc swoje dane silnymi, regularnie zmienianymi hasłami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie