Co się może stać z Twoimi danymi, jeśli zostaną wykradzione przez hakera?

Remigisz Szulc
01.03.2018

Cyberprzestępczość nie jest wymysłem mediów, ale realnym zagrożeniem, z którym musi się liczyć każdy. Także Ty możesz paść ofiarą hakera czy grupy hakerów, w efekcie czego Twoje cenne dane osobowe zostaną wykradzione. To tylko kwestia popełnienia prostych błędów w zabezpieczeniach. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co haker później robi z takimi danymi? Oto najczęstsze scenariusze.

Handel w Darknecie

Darknet to tzw. ciemna strona Internetu. Jest to sieć alternatywna dla tej, z której wszyscy korzystamy każdego dnia. Wykorzystuje technologię TOR, dzięki czemu strony, wiadomości i ogłoszenia funkcjonujące w tej sieci są praktycznie niemożliwe do namierzenia przez służby. Darknet to eldorado dla przestępców, którzy oferują tutaj wszystko, co tylko jest uznawane za nielegalne: broń, narkotyki, pornografię dziecięcą, a także skradzione dane osobowe.

Jeśli haker wejdzie w posiadanie Twoich danych, to z dużym prawdopodobieństwem trafią one właśnie do Darknetu, gdzie przestępca wystawi je na sprzedaż. Na taki krok decydują się jednak przede wszystkim hakerzy, którzy weszli w posiadanie dużego zbioru danych, np. klientów banku czy programu pocztowego.

Szybka akcja

W przypadku, gdy w ręce hakera wpadną dane umożliwiające zalogowanie się do twojego systemu bankowości elektronicznej, to niemal na pewno przestępca zdecyduje się wyczyścić Ci konto. Nie zdążysz się nawet zorientować – o tym, że padłeś ofiarą hakera dowiesz się dopiero wtedy, gdy sklep odrzuci płatność kartą. Wcześniej może się też z Tobą skontaktować bank, który zapyta o autoryzację dużego przelewu na podejrzane konto.

Sprytni hakerzy czasami nie decydują się na jednorazowe okradzenie swojej ofiary. Wolą stopniowo wypłacać mniejsze kwoty lub dokonywać zakupów w sklepach internetowych na koszt nieświadomego użytkownika.

Rozsiewanie złośliwego oprogramowania

Twoje dane osobowe mogą zostać wykorzystane do popełnienia kolejnych przestępstw. Wystarczy, że haker przejmie kontrolę nad Twoją skrzynką e-mail czy profilem na Facebooku. Dzięki temu będzie mógł rozsyłać pliki ze złośliwym oprogramowaniem. Ponieważ Twoje adresy są zaufane i kojarzone przez odbiorców, wiele osób może dać się nabrać, kliknąć w link i w ten sposób także paść ofiarą przestępcy.

Każdy z tych scenariuszy jest oczywiście dla Ciebie bardzo groźny. Kradzież danych osobowych może się skończyć długami, utratą zaufania, wplątaniem się w niekorzystną umowę czy nawet problemami natury prawnej.

Dlatego podejdź poważnie do tematu ochrony danych. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego, nie wchodź na podejrzane strony, loguj się tylko na własnych urządzeniach i z wykorzystaniem bezpiecznej sieci. To absolutna podstawa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie