Czego nigdy nie należy przechowywać w poczcie e-mail?

Maciej Piwowski
11.04.2022

Skrzynka pocztowa to bardzo cenne źródło informacji. Niestety, nie tylko dla jej właściciela, ale również dla cyberprzestępców. Włamanie się na czyjąś skrzynkę e-mailową nie jest wcale tak skomplikowane, jak może Ci się wydawać. I teraz pomyśl: jakie dane znajdzie na niej potencjalny włamywacz oraz co z nimi zrobi? No właśnie. Dlatego pamiętaj, że są rzeczy, których nigdy nie powinno się przechowywać w poczcie e-mail. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Skany dokumentów

Jeśli wysyłasz komukolwiek skany dokumentów, na przykład do kredytu bankowego, to nie zapomnij usunąć ich ze swojej poczty (również z folderu „Wysłane”). W przypadku włamania na skrzynkę takie skany mogą wpaść w niepowołane ręce i zostać wykorzystane w różnych celach, na przykład do zaciągnięcia kolejnych zobowiązań czy podszywania się pod Ciebie w różnych urzędach.

Dane uwierzytelniające

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim loginy i hasła do różnych usług internetowych czy chociażby do komputera. Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że zapisanie sobie takich danych na skrzynce mailowe jest super bezpieczne, ponieważ będzie można je w każdej chwili odzyskać z dowolnego miejsca na świecie. Problem polega na tym, że w razie włamania na skrzynkę staniesz się otwartą książką dla cyberprzestępców, którzy mogą Ci narobić ogromnych szkód mając dostęp do Twojego konta w banku, profilu na Facebooku etc.

Maile od dostawców różnych usług

To mniej oczywista wskazówka, jednak pamiętaj, że po otrzymaniu maila od dostawcy jakiejkolwiek subskrybowanej usługi powinieneś go usunąć. Dlaczego? Ponieważ osoba, która włamie się na Twoją skrzynkę, z pewnością zechce sprawdzić, z jakich usług korzystasz, a następnie zacznie szukać danych uwierzytelniających dających dostęp do profili. Skutki tego mogą być opłakane.

Dokumenty firmowe

Jeśli w Twojej firmie obowiązuje zwyczaj przesyłania sobie dokumentów via e-mail, to nie dość, że jest on skrajnie niebezpieczny, to jeszcze nieefektywny. Jeśli nie masz wpływu na zmianę polityki firmy, to przynajmniej zadbaj o to, aby nie przechowywać takich dokumentów na skrzynce mailowej, która może stać się prawdopodobnym źródłem ich wycieku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie