Czy Twój Smart TV jest narażony na atak hakerski?

Piotr Kowalczyk
19.06.2017

Odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi: TAK! Nowoczesne telewizory podłączone do Internetu i korzystające z funkcji sieciowych nie różnią się pod tym względem od smartfonów, tabletów czy nawet komputerów. Cyberprzestępcy są coraz bardziej zuchwali i doskonale wiedzą, że wielu z nas korzysta z aplikacji zainstalowanych w systemie operacyjnym telewizora, podając tym samym różne hasła, loginy i inne cenne informacje. Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas korzystania ze Smart TV?

Antywirus? Na razie zapomnij

Choć w niemal każdym domu znajduje się już Smart TV, to nadal nie ma żadnego programu antywirusowego, który można byłoby zainstalować na swoim urządzeniu. Prawdopodobnie wkrótce się to zmieni, ponieważ wyraźnie widać ekspansję Androida, którym kolejni producenci zastępują Tizena.

Wprowadzenie antywirusów chroniących telewizory wymuszą też sami użytkownicy, ponieważ zagrożenie ze strony hakerów i złośliwego oprogramowania staje się coraz bardziej realne.

To nie są żarty

W Niemczech służby już oficjalnie ostrzegają przed lekkomyślnym korzystaniem z funkcji Smart w telewizorze. W sieci co i rusz pojawiają się informacje o kolejnych przypadkach kradzieży danych użytkowników Smart TV czy wykorzystaniem funkcji telewizora w przestępczym celu (słynne filmy z miłosnymi igraszkami wrzucane później na serwisy pornograficzne).

Problem istnieje i trzeba sobie z niego zdawać sprawę. Jeśli Twój telewizor jest podłączony do sieci i korzystasz z aplikacji typu: Facebook, Netflix czy Spotify, musisz mieć świadomość, że Twoje dane mogą zostać wykradzione przez przestępców. Realne jest również zainfekowanie systemu operacyjnego telewizora, co doprowadzi do upośledzenia jego funkcji, a w skrajnym przypadku nawet uniemożliwi korzystanie z niego.

Jak ograniczyć ryzyko?

Tradycyjnie najważniejszy jest zdrowy rozsądek i świadome korzystanie z funkcji Smart w telewizorze. Jeśli Twoje urządzenie ma wbudowaną kamerkę, ale z niej nie korzystasz, mądrze będzie ją zakleić (wyłączenie systemowe nie jest skuteczne). Poza tym pamiętaj o naczelnych zasadach:

  • Natychmiast wykonuj aktualizacje systemu – telewizor sam Cię o tym poinformuje i nie bagatelizuj tego wezwania,
  • Nie podłączaj do telewizora niesprawdzonych nośników USB,
  • Nie odtwarzaj na telewizorze pirackich treści nagranych np. na dysk zewnętrzny,
  • Wszelkie aplikacje pobieraj tylko z oficjalnego sklepu producenta lub dostawcy systemu operacyjnego,
  • Często zmieniaj hasła do aplikacji, z których korzystasz na telewizorze.

Stosowanie się do tych zasad znacznie ograniczy ryzyko zainfekowania telewizora, jednak całkowicie go nie wyeliminują. 100% bezpieczeństwo daje tylko... odłączenie urządzenia od Internetu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie