Czy Twój smartfon jest zawirusowany?

Mariusz Siwko
03.04.2017

W 2016 roku Polska dołączyła do ścisłej światowej czołówki jednego z ważnych rankingów. Niestety, nie mamy się z czego cieszyć. Chodzi bowiem o listę krajów, które były najczęściej brane na cel przez cyberprzestępców. Polscy internauci nie mogą już spać spokojnie i dotyczy to także posiadaczy smartfonów. Dostęp do Internetu w telefonie oznacza wygodę, ale wiąże się również z ogromnym zagrożeniem ze strony złośliwego oprogramowania. Zastanawiasz się, czy Twój smartfon jest zawirusowany? Przeczytaj nasz poradnik.

Symptomy infekcji

Pierwszy, co powinno Cię zaniepokoić, są wyskakujące znikąd reklamy, których nie da się w żaden sposób zamknąć, poza zamknięciem całej karty przeglądarki. Czasami zamiast reklam wyświetlają się strony przechwytujące dane (typu: „Gratulacje, wygrałeś milion złotych. Kliknij TU i odbierz nagrodę!”). Najprawdopodobniej wina leży po stronie zainfekowanej przeglądarki.

Drugim czytelnym symptomem jest bardzo wolna praca telefonu. Jeśli pamięć RAM nie jest całkowicie zajęta, telefon jest w miarę nowy, a na dysku nie brakuje miejsca, możesz zacząć podejrzewać, że to sprawka złośliwego oprogramowania.

W zainfekowanych smartfonach prawie zawsze dzieją się dziwne rzeczy. Aplikacje samoistnie się uruchamiają, telefon sam się wyłącza, znikają dane, telefony „same” się wykonują itp. W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego, jak wykonać dokładne skanowanie systemu operacyjnego pod kątem obecności wirusów.

Pamiętaj!

Użyj do tego sprawdzonego programu antywirusowego, który dla bezpieczeństwa warto pobrać ze strony producenta – wiele firm oferuje już możliwość ściągnięcia gotowej aplikacji. W sklepie, szczególnie Google Play, roi się od „antywirusów”, które w rzeczywistości same są złośliwymi programami.

Chroń swój telefon przed wirusami

Jeśli do tej pory Twój telefon nie był nadzorowany przez żaden program antywirusowy, jak najszybciej napraw ten błąd. Musisz sobie zdać sprawę z tego, że zagrożenie jest naprawdę realne. W telefonie masz wiele informacji o sobie, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce. Antywirus to podstawa.

Pamiętaj również, aby minimalizować ryzyko infekcji. W tym celu:

  • Nie pobieraj podejrzanych lub nowych aplikacji, nawet z oficjalnego sklepu – zawsze czytaj komentarze innych użytkowników;
  • Nie odwiedzaj stron powszechnie uznanych za niebezpieczne (np. z darmową pornografią);
  • Nie łącz się z podejrzanymi sieciami Wi-Fi
  • Aktualizuj wszystkie aplikacje
  • Nigdy nie nadawaj uprawnień administratora jakiejkolwiek aplikacji

Ważne jest również regularne wykonywanie backupu danych zapisanych w pamięci telefonu, które w wyniku infekcji mogą zostać zniszczone.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie