Gościnna sieć Wi-Fi: prosty sposób na ochronę przed złośliwym oprogramowaniem

Piotr Kowalczyk
03.10.2018

Prowadzisz otwarty dom i często przyjmujesz znajomych? Koniecznie rozważ uruchomienie dla nich tzw. gościnnej sieci Wi-Fi. W ten prosty sposób możesz uchronić się przed poważnymi konsekwencjami nierozważnych działań swoich przyjaciół. Czym jest gościnna sieć Wi-Fi i dlaczego warto ją stworzyć w swoim domu? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Sieć zarezerwowana dla gości

Obecnie wszyscy mamy urządzenia mobilne. Standardem jest, że podczas wizyty u znajomych łączymy się z ich domową siecią bezprzewodową, aby np. udostępnić im zdjęcia z wakacji czy śmieszne filmiki. W dobie tak wysokiego zagrożenia cyberprzestępczością należy tutaj jednak zachować daleko idącą ostrożność.

Gościnna sieć Wi-Fi to specjalnie wydzielony punkt dostępowy w routerze, z którym mogą się połączyć osoby na co dzień niemieszkające w danym budynku czy w nim niepracujące. Ma własną nazwę, osobne hasło i nie jest bezpośrednio powiązany z siecią główną. Co to właściwie daje?

Przede wszystkim goście nie będą mieli dostępu do urządzeń, które są podłączone do głównej sieci Wi-Fi. Ponadto eliminuje to ryzyko, że w sytuacji, gdy ktoś znajomy pobierze złośliwe oprogramowanie z Internetu, zainfekuje ono urządzenia podłączone do sieci lokalnej (np. domowy komputer czy serwer).

Konfiguracja gościnnej sieci Wi-Fi

Nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Poradzi sobie z tym każda osoba, która ma choćby podstawowe pojęcie o konfigurowaniu routera. Pierwszym krokiem jest oczywiście połączenie się z routerem i wejście do jego ustawień (z reguły w przeglądarce trzeba wpisać ciąg znaków, np. 192.168.0.1).

W panelu administratora, w sekcji poświęconej ustawieniom sieci Wi-Fi, odnajdujemy funkcję „Sieć gościnna” (nazwa może się różnić w zależności od routera). Zwracamy jednak uwagę, że nie każdy router umożliwia stworzenie dodatkowego punktu dostępowego dla gości – dotyczy to zwłaszcza urządzeń starszego typu i wyposażonych w bardzo podstawowe funkcje.

Gdy już włączysz sieć gościnną, pozostanie Ci jeszcze nadanie jej osobnej nazwy oraz wybranie hasła. Tutaj pamiętaj, aby hasło było trudne do odgadnięcia – powinno składać się z co najmniej 8 różnych znaków, w tym znaków specjalnych oraz małych i wielkich liter. Po zakończeniu tej procedury nazwa sieci gościnnej wyświetli się w ustawieniach Wi-Fi komputera czy urządzenia mobilnego. Teraz wystarczy się z nią tylko połączyć.

Ważne!

Jeśli Twój router posiada taką opcję, zalecamy włączenie szyfrowania połączenia z gościnną siecią Wi-Fi za pomocą algorytmu WPA2.

Pamiętaj również, aby nie zezwalać urządzeniom podłączonym do gościnnej sieci Wi-Fi na dostęp do wszystkich zasobów sieciowych. Dzięki temu goście będą mogli normalnie korzystać z Internetu, ale bez możliwości połączenia się z np. domowym serwerem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie