Powszechny dostęp do Internetu to rzecz jasna same zalety, ale nie zapominajmy, że wiąże się z nimi ryzyko ataku cyberprzestępców, który może być druzgocący w skutkach. Jak chronić się przed hakerami oraz szkodliwym oprogramowaniem? Najlepiej połączyć dwie strategie, czyli świadomie korzystać z sieci oraz wybierać najlepsze programy antywirusowe na rynku.
Czasem możemy usłyszeć od znajomych, którzy na co dzień pracują w branży IT bądź też przeczytać gdzieś w sieci, że mnóstwo skutecznych ataków cyberprzestępców powiodło się nie za sprawą luk w zabezpieczeniach na komputerach ofiar, ale ze względu na ich nieświadomość lub wręcz łatwowierność. Skąd to przeświadczenie? Otóż mnóstwo ataków bazuje na nieuwadze internautów. Wśród dwóch niesłychanie popularnych metod cyberprzestępców należy wymienić między innymi:
Chcąc skutecznie bronić się przed aktywnością cyberprzestępców stosujących jedną z wymienionych metod (których w rzeczywistości jest znacznie więcej) należy zachowywać się w sieci w sposób odpowiedzialny, uważny i dojrzały. Innymi słowy, nie klikamy w linki otrzymane w wiadomościach e-mail od nieznanych nam osób, sprawdzamy dokładnie wpisywane adresy w oknie przeglądarki internetowej, nie pobieramy plików z nieznanych źródeł i nie podajemy informacji o swoich loginach oraz hasłach zanim nie upewnimy się, że pytający o nie podmiot to podmiot prawdziwy.
Prawdopodobnie najważniejszą funkcją nowoczesnego antywirusa jest ochrona w czasie rzeczywistym. Dzięki niej możemy możliwie swobodnie przeglądać zasoby sieci, ponieważ wysokiej klasy programy antywirusowe zadbają o monitorowanie naszej aktualnej aktywności online, przeanalizują odwiedzane strony internetowe, sprawdzą pobierane przez nas pliki, a nawet usuną bądź poddadzą kwarantannie te potencjalnie niebezpieczne. Ochrona w czasie rzeczywistym to cecha, którą muszą mieć antywirusy w 2021 roku i to od sprawdzenia, czy dany program oferuje taką funkcję powinniśmy zacząć rozważanie jego zakupu.
Kolejne cechy to już klasyczne rozwiązania znane od lat, ale ciągle wymagane od oprogramowania antywirusowego. Mowa tu o skanerze poczty e-mail i czynnym sprawdzaniu bezpieczeństwa otrzymywanych przez nas wiadomości, czy firewallu - zaporze monitorującej przychodzący i wychodzący ruch sieciowy. Nowoczesny program musi posiadać również pełne wsparcie producenta, przez co rozumieć należy systematyczne aktualizacje bazy wirusów oraz samego oprogramowania, by działało sprawnie i stabilnie. Nie zapominajmy również o obowiązkowej funkcji skanowania dysków twardych, usuwania niebezpiecznych plików czy sprawdzania ich w bezpiecznym środowisku. Szczęśliwie, liderzy na rynku programów antywirusowych oferują w swoich aplikacjach wszystkie wymienione funkcje oraz wiele więcej udogodnień zwiększających nasze bezpieczeństwo w sieci.
Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco prosta - wybieramy znany i popularny program, powszechnie używany, na bieżąco aktualizowany i oferujący wymienione powyżej funkcjonalności. Decydując się na oprogramowanie takich firm, jak Avast, Norton, AVG, G Data, ESET, Kaspersky czy McAfee mamy pewność, że nie jest to soft napisany na kolanie, ale oprogramowanie sprawdzone przez miliony użytkowników na całym świecie. Pamiętajmy też, że warto jest wybierać oprogramowanie na licencji ESD, czyli pełnowartościowe i oryginalne, ale atrakcyjne cenowo. Znaleźć je można w internetowych e-sklepach, jak choćby w Soft360.
Wymienione aplikacje to programy rozwijane od lat, za których skutecznością stoi praca specjalistów znających się na bezpieczeństwie w sieci. Wybierając jeden z nich i instalując go na dysku twardym komputera możemy mieć pewność, że nasz sprzęt jest odpowiednio chroniony w czasie rzeczywistym i będzie w stanie poradzić sobie z atakiem złośliwego oraz szkodliwego oprogramowania. Jeśli wesprzemy go zaś własną czujnością i odpowiedzialnym korzystaniem z Internetu: zwracaniem uwagi na detale, ignorowaniem wiadomości od podejrzanych nadawców i odpowiednim zabezpieczeniem swoich loginów i haseł zapewnimy sobie bezpieczeństwo w sieci, a tym samym możliwość spokojnego korzystania z jej przepastnych zasobów.
Artykuł partnera.