Ktoś włamał się na Twoją pocztę e-mail? Co robić? 5 najważniejszych kroków do wykonania

Piotr Kowalczyk
21.03.2017

Cyberprzestępczość stała się codziennością i problemem, który w każdej chwili może dotknąć także Ciebie. Wprawny haker bez większego problemu włamie się np. na Twoją pocztę e-mail, zapozna z treścią wiadomości i znajdzie interesujące go dane. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak zachować się w obliczu włamania do skrzynki mailowej? Oto 5 kroków, które koniecznie trzeba wykonać.

  1. Jak najszybciej zmień hasło i wszelkie zabezpieczenia – zrób to od razu, dopóki przestępca sam nie zmieni hasła, co uniemożliwi Ci normalne zalogowanie do poczty. Pamiętaj, aby tym razem ustanowić bardzo silne hasło, którego złamanie nie będzie takie proste.
  2. Odzyskaj konto – jeśli haker zmienił hasło i nie możesz się zalogować, czeka Cię procedura odzyskiwania konta. Pół biedy, jeśli masz ustawioną dwustopniową weryfikację – wówczas bez trudu udowodnisz, że Ty to Ty. Jeśli jednak jest inaczej, musisz przypomnieć sobie odpowiedź na pytanie pomocnicze (co może być problemem kilka lat po założeniu poczty) lub skontaktować się z operatorem poczty e-mail, aby uzyskać jego pomoc.
  3. Powiadom operatora o włamaniu – nie jest to obowiązkowe, ale warto to zrobić, ponieważ dzięki temu operator być może znajdzie źródło włamania i załata dziurę, przez którą przestępcy mogliby atakować także inne skrzynki. Ustalenia operatora mogą być pomocne w sytuacji, gdy zdecydujesz się zgłosić sprawę na policję – masz do tego pełne prawo, ponieważ włamanie na pocztę elektroniczną jest przestępstwem.
  4. Sprawdź, jakie dane mógł wykraść przestępca – przejrzyj zawartość skrzynki i przypomnij sobie, jakie dane przechowywałeś w folderach. Mogą to być np. loginy do konta w banku. Profilaktycznie możesz pozmieniać hasła do wszystkich kont, które posiadasz. Warto także powiadomić bank o zaistniałej sytuacji i zmienić hasła oraz piny do poszczególnych dyspozycji. Lepiej dmuchać na zimne.
  5. Przeskanuj komputer – to obowiązek, ponieważ przestępca włamując się na Twoją skrzynkę równie dobrze mógł pohasać po dysku komputera i zostawić na nim jakieś złośliwe oprogramowanie. Wykonaj dokładne, kompletne skanowanie systemu, także przy użyciu programów wykrywających robaki. Jeśli nie czujesz się bezpiecznie, zleć całą procedurę specjalistom od zabezpieczeń komputerowych i internetowych.

Pamiętaj również, aby powiadomić o włamaniu swoich znajomych i kontrahentów. Uprzedź, że mogą otrzymywać dziwne wiadomości z Twojego adresu zawierające jakieś podejrzane załączniki. Poproś, aby w takiej sytuacji zawsze najpierw skontaktowali się z Tobą telefonicznie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie