Wprowadzone w 2009 roku przez Intela i Apple złącze Thunderbolt miało zrewolucjonizować branżę komputerów przenośnych. W dużej mierze ten cel udało się osiągnąć, a złącze można dziś już uważać za standard. Tym bardziej niepokojące są doniesienia naukowców z Uniwersytetu w Eindhoven w Niderlandach, którzy wykryli potężną lukę w zabezpieczeniach złącza. Co to oznacza dla użytkowników? Sprawdź w naszym artykule.
Luka w Thunderbolt
Naukowcy z Niderlandów alarmują, że udało im się udowodnić istnienie poważnej luki, która staje się wręcz otwartymi wrotami dla cyberprzestępców szukających dziur w zabezpieczeniach komputerów swoich ofiar. Błąd daje możliwość przeprowadzenia ataku hakerskiego w ciągu około 5 minut i tym samym przechwycenia wrażliwych danych użytkowników, haseł dostępowych, plików zapisanych na komputerze i przesyłanych pomiędzy urządzeniami. Zaznaczamy przy tym, że atak nie może zostać wykonany zdalnie – przestępca musi mieć bezpośredni dostęp do komputera.
Zdaniem naukowców błąd ten dotyczy wszystkich wersji Thunderbolt, które zostały zastosowane w urządzeniach wyprodukowanych od 2011 roku. Chlubnym wyjątkiem są urządzenia z system macOS, a także niektóre laptopy, które zostały wyprodukowane w 2019 roku.
Co najgorsze, niderlandzcy naukowcy stoją na stanowisku, że tego błędu nie da się usunąć na drodze aktualizacji oprogramowania, ponieważ wynika on z fizycznej wady złącza. Konieczna więc byłaby fizyczna wymiana wadliwych Thunderboltów. Ani Intel, ani Apple jeszcze się do tego nie ustosunkowały. Póki co zaleca się, aby nie zostawiać swoich komputerów bez opieki w miejscach publicznych czy w pracy.
Krótko o złączu Thunderbolt
Thunderbolt jest złączem, które charakteryzuje się niespotykaną wcześniej przepustowością. W teorii można tutaj osiągnąć prędkość przesyłania na poziomie do 40 Gb/s, dzięki czemu świetnie sprawdza się ono chociażby do podłączenia laptopa do monitora zewnętrznego (zwłaszcza gamingowego), jednocześnie umożliwiając dalsze ładowanie baterii w komputerze. Podstawową funkcją złącza jest natomiast błyskawiczne przesyłanie plików. Obecna, trzecia generacja Thunderbolt, jest zgodna ze standardem USB C. Najczęściej złącze stosuje się w ultrabookach.