Musisz zalogować się do publicznej sieci WiFi? Zadbaj o bezpieczeństwo danych!

Antoni Kwapisz
29.05.2017

Bezmyślne logowanie się do publicznych sieci internetowych jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zachowań użytkowników komputerów i urządzeń mobilnych. Dlatego najlepiej jest tego unikać. Bywają jednak sytuacje, gdy zwyczajnie nie ma wyjścia i trzeba się szybko połączyć z jakąkolwiek siecią, aby np. odczytać ważną wiadomość czy wykonać przelew. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w takiej chwili?

Funkcja bezpiecznego połączenia

Zaawansowane programy antywirusowe coraz częściej są wyposażone w taką właśnie funkcję, która chroni dane użytkownika w momencie nawiązania połączenia z niezabezpieczoną siecią internetową, najczęściej publicznym WiFi. Oprogramowanie zaszyfruje wysyłane dane, np. logowania do poczty e-mail czy bankowości internetowej, dzięki czemu nie będą one mogły zostać przechwycone przez potencjalnych przestępców.

Taka funkcja najczęściej jest oferowana w komercyjnych wersjach programów antywirusowych, czyli takich, za które trzeba zapłacić. Producent udostępnia szyfrowanie połączenia w ramach licencji, ale tylko do określonego limitu – np. 200 MB.

To niewiele, ale trzeba pamiętać, że funkcja ma być uruchamiana tylko w wyjątkowych sytuacjach, czyli gdy użytkownik naprawdę nie ma innej możliwości połączenia się z Internetem, niż skorzystanie z publicznej sieci WiFi. Łącząc się z zaufaną siecią, np. domową, można spokojnie zrezygnować z szyfrowania.

Publiczna sieć WiFi? Tylko w ostateczności

Jeśli Twój program antywirusowy nie posiada funkcji szyfrowania połączenia lub – o zgrozo – nie korzystasz z żadnego oprogramowania tego typu, koniecznie unikaj łączenia się z publicznymi sieciami internetowymi. Zwykle nie są one w żaden sensowny sposób zabezpieczone, co oznacza, że każdy – także przestępca – może z nich korzystać w dowolnym celu. Szczególnie uważaj na sieci udostępniane w kawiarniach, barach i na otwartych przestrzeniach, np. w centrach miast.

Znacznie bezpieczniej jest łączyć się z Internetem korzystając z transferu danych komórkowych. Operatorzy w ramach abonamentu przyznają coraz większe limity, dlatego z reguły nie ma potrzeby wybierania publicznych sieci.

Jeśli mimo wszystko chcesz korzystać z darmowego WiFi udostępnianego publicznie, pamiętaj o ważnej zasadzie: podczas takiego połączenia nie loguj się na stronach, które wymagają podania hasła, czyli do systemu bankowości elektronicznej czy poczty e-mail.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie