Ransomware – jak chronić się przed zablokowaniem komputera? 7 zasad

Piotr Kowalczyk
21.12.2016

Słyszałeś o ransomware? Jeśli nie, to szybko nadrób zaległości w wiedzy na temat współczesnych zagrożeń czyhających w Internecie. Ransomware to wyjątkowo złośliwe oprogramowanie, które po zainfekowaniu komputera przejmuje nad nim kontrolę. W efekcie wszystkie dane zostają zaszyfrowane, a użytkownik nie może uzyskać do nich dostępu – chyba, że zapłaci okup. Przestępcy są coraz bardziej bezczelni i chciwi, dlatego zagrożenia nie wolno bagatelizować. Jak chronić się przed ransomware? Poznaj 7 najważniejszych zasad.

  1. Zainstaluj dobry program antywirusowy – porządne antywirusy skutecznie chronią komputer przed ransomware, wykrywając podejrzane pliki w wiadomościach e-mail i w skryptach stron www. Przed zakupem programu dowiedz się, czy jest on wyposażony w taką funkcję – to bardzo ważne.
  2. Nie klikaj w linki w wiadomościach e-mail – oczywiście chodzi o wiadomości przesłane z nieznanych lub podejrzanie wyglądających adresów. Przestępcy są coraz bardziej pomysłowi i mogą podszyć się np. pod firmę kurierską. Wówczas do Twojej skrzynki trafi wiadomość zawierająca link, pod którym rzekomo jest dostępna opcja śledzenia paczki. Nigdy nie klikaj w takie odnośniki – jeśli chcesz się z nimi zapoznać, zawsze wpisuj adres ręcznie.
  3. Uważaj na podejrzane e-maile – podejrzane, czyli jakie? Jak rozpoznać potencjalnie niebezpieczną wiadomość? Niezawodnym sposobem jest ocena językowej poprawności maila. Owszem, każdemu zdarzają się błędy, jednak jeśli wiadomość jest napisana wyraźnie łamaną polszczyzną, to prawdopodobnie powstała przy użyciu Google Translator. To gwarancja, że wiadomość jest niebezpieczna.
  4. Dokładnie sprawdzaj adresy przychodzących wiadomości – skutecznym sposobem na przejęcie kontroli nad komputerem ofiary jest przesłanie do niej wiadomości „z banku”. Takie maile zwykle traktujemy priorytetowo i chcemy się z nimi zapoznać. Jednak jeśli w wiadomości znajduje się link lub zachęca ona do przesłania jakichś danych osobowych, możesz mieć pewność, że to oszustwo. Banki nigdy nie wysyłają takich wiadomości swoim klientom.
  5. Nie działaj mechanicznie – jeśli pobierasz z Internetu jakiś plik lub program, to dla własnego bezpieczeństwa wybierz ręczną opcję instalacji. Będziesz mieć wówczas możliwość sprawdzenia, czy poza programem głównym na dysku komputera nie zainstalują się także inne składniki, w tym potencjalnie niebezpieczne. Zawsze sprawdzaj też, co właściwie pobierasz.
  6. Nie klikaj w wyskakujące okienka – reklamodawcy coraz częściej rezygnują z tzw. reklam pop-up, ponieważ nie tylko są one irytujące, ale także kojarzą się z zagrożeniem. Wyskakujące okienka mogą być dziełem przestępców. Treść zachęca do kliknięcia w baner (np. w celu wygrania pieniędzy), a w rzeczywistości kończy się to pobraniem złośliwego oprogramowania.
  7. Zrób backup danych – regularnie archiwizuj swoje dane, przechowując je np. na dysku zewnętrznym, a najlepiej także na serwerze wirtualnym (ewentualnie fizycznym, o ile taki posiadasz). Robienie kopii zapasowych umożliwia także system Windows w wersji 10. Jest to bardzo ważne i powinno wejść Ci w nawyk – w ten sposób chronisz dane przed utratą.

Te środki ostrożności mogą Ci się wydać przesadą, ale tak nie jest. Zagrożenie jest realne, a przestępcy coraz sprytniejsi. Zrób więc wszystko, co tylko możliwe, aby bezpiecznie funkcjonować w Internecie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie