Scareware, czyli uwaga na fałszywe antywirusy!

Piotr Kowalczyk
03.05.2017

Przestępcy i naciągacze internetowi wykorzystają każdą okazję, by wyłudzić pieniądze od swoich ofiar czy przejąć kontrolę nad ich komputerami (co w konsekwencji także prowadzi do wyłudzenia). Jednym z największych problemów w ostatnich latach są aplikacje scareware, czyli proste skrypty podające się za programy antywirusowe i straszące użytkownika, że jego urządzenie zostało zainfekowane. Fałszywe antywirusy są bardzo niebezpieczne.

Jak działają fałszywe antywirusy?

Oprogramowanie scareware swoją nazwę zawdzięcza oczywiście słowu scare, czyli strach. Oszuści wykorzystują to, że coraz więcej osób ma świadomość zagrożeń wynikających z obecności w sieci i po prostu boi się wirusów mogących zniszczyć ich dane.

Złośliwe skrypty informują użytkownika sieci, że jego komputer został zainfekowany i konieczne jest przeskanowanie systemu w poszukiwaniu innych zagrożeń. Wszystko ma formę komunikatu pojawiającego się w wyskakującym okienku. Czasami towarzyszy mu sygnał dźwiękowy czy kwestia lektora. Jest to bardzo irytujące, ale także skuteczne – trudno przegapić taki komunikat.

Jeśli użytkownik da się przekonać i poprosi o przeskanowanie systemu (które oczywiście nie będzie miało miejsca), otrzyma fałszywy raport z obrazem armagedonu. Komputer rzekomo jest tragicznie zainfekowany i aby go ratować, konieczne jest pobranie programu. Po jego zainstalowaniu przestępca będzie mógł przejąć kontrolę nad systemem i zażądać od użytkownika opłaty w zamian za odblokowanie komputera.

Taka manipulacja jest wyjątkowo groźna, ponieważ odwołuje się do naszej potrzeby zabezpieczania komputerów i innych urządzeń przed wirusami. Przestępcy uderzają w czuły punkt, co okazuje się skuteczne. Raport Google pokazuje, że oprogramowanie scareware stanowi już kilkanaście procent wszystkich złośliwych skryptów krążących po sieci.

Jak nie dać się nabrać?

Obowiązuje kilka prostych zasad, dzięki którym można bez problemu uniknąć przykrych konsekwencji pobrania fałszywego antywirusa. Oto one:

  • Nigdy nie klikaj w żadne wyskakujące komunikaty i okienka, szczególnie informujące o wykryciu wirusa
  • Jeśli korzystasz z darmowych programów antywirusowych, zawsze pobieraj je tylko z oficjalnej strony producenta
  • O ile jest to możliwe staraj się korzystać z płatnego programu antywirusowego i często go aktualizuj
  • Ustaw w przeglądarce filtr zabezpieczający przed niebezpiecznymi stronami i skryptami Java
  • Uważaj na programy, których nazwy nie mają związku z żadną rozpoznawalną marką, ale są zbudowane ze słów kluczowych: Safe, Security, Spy, Antivirus etc.

Pamiętaj, że żaden producent legalnego oprogramowania antywirusowego nie prowadzi agresywnych działań reklamowych polegających na straszeniu użytkowników wykryciem wirusa z poziomu przeglądarki. Kliknięcie w taki komunikat praktycznie gwarantuje Ci problemy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie