Darmowy program antywirusowy u jednych wywołuje szeroki uśmiech na twarzy, u drugich wyłącznie grymas. Pierwsi cenią sobie to, że mogą zupełnie bezpłatnie zdobyć ochronę swojego komputera przed atakami z sieci. Drudzy podkreślają, że najdroższe rzeczy są za darmo. Prawda leży gdzieś pośrodku, jednak na pewno nie można uznać, że bezpłatne programy są złe. Mamy na to 5 przykładów. Oto najlepsze darmowe antywirusy, jakie pojawiły się na rynku w ostatnich latach.
- 360 Total Security – świetny, bezpłatny program, który wyróżnia się nieprzeciętną dokładnością w wyłapywaniu zagrożeń – to zasługa aż 5 silników antywirusowych. 360 Total Security oferuje także funkcję piaskownicy i skanowanie systemu w czasie rzeczywistym. Właściwie jedynym poważnym minusem jest brak polskiej wersji językowej, co powoduje, że program nie zdobył sobie nad Wisłą dużej popularności.
- Avira Free Antivirus – regularnie udoskonalany program, który w nikłym stopniu obciąża system dzięki możliwości pracy w chmurze. Dodatkowo jest funkcja monitorowania stron internetowych. Użytkownicy bardzo chwalą Avirę za dużą skuteczność. Podobnie jak w przypadku 360 Total Security problemem jest brak polskojęzycznego interfejsu.
- Panda Free Antivirus – to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych programów antywirusowych na polskim rynku. W najnowszej wersji producent zdecydował się przenieść całą analitykę zagrożeń do chmury, co sprawia, że Panda praktycznie nie obciąża systemu. Bardzo podoba nam się moduł ochrony antyphishingowej oraz opcja blokowania potencjalnie złośliwych plików po odłączeniu komputera od sieci.
- AVG – zdaniem wielu jest to najlepszy darmowy program antywirusowy, który sumiennie zasłużył sobie na tak dobre opinie. AVG skutecznie chroni komputer przed zagrożeniami, w tym trojanami i rootkitami. Na uwagę zasługuje darmowy moduł ochrony tożsamości użytkownika w sieci oraz naprawdę szybkie skanowanie systemu (a przy tym dokładne).
- Avast Free Antivirus – najpopularniejszy w Polsce darmowy program antywirusowy, który w ostatnich latach spotykał się z krytyką, jednak wciąż pozostaje porządnym zabezpieczeniem przed złośliwym oprogramowaniem. Interfejs jest bardzo łatwy w obsłudze, posiada polską wersję językową. Czego chcieć więcej?
Każdy z tych programów udowadnia, że darmowe nie musi być złe. Jeśli alternatywą jest brak jakiegokolwiek antywirusa, to zdecydowanie wybieramy bezpłatne rozwiązania.