Używasz dwóch antywirusów jednocześnie? 3 dowody na to, że robisz źle

Jerzy Biernacki
18.04.2016

W tym przypadku przesadna ostrożność może tylko zaszkodzić. Jeśli także należysz do osób, które używają dwóch antywirusów jednocześnie (a są i tacy, którzy mają i 3 programy), to zdecydowanie powinieneś zdecydować się na tylko jeden z nich. Drugi wyrzuć do kosza. Dlaczego? Ponieważ paradoksalnie w ten sposób znacznie ograniczasz zakres ochrony Twojego komputera. Oto 3 klasyczne argumenty przeciwko takiej praktyce.

  1. Konflikt programów – żadne oprogramowanie antywirusowe nie lubi się dzielić miejscem na dysku twardym komputera z konkurencyjnym produktem. Jeśli więc masz dwa programy i używasz ich jednocześnie, to możesz mieć pewność, że będą się wzajemnie zwalczać i blokować. Z perspektywy programu numer 1, program numer 2 będzie traktowany jak wirus (oczywiście działa to w dwie strony). Podstawową funkcją każdego oprogramowania antywirusowego jest bowiem wyłapywanie aplikacji, które monitorują działanie systemu operacyjnego. Mogą to być bowiem programy szpiegujące. Konflikt jest zatem nieunikniony, a skuteczność obu antywirusów będzie znacznie ograniczona.
  2. Kto pierwszy, ten lepszy – gdy do systemu Twojego komputera zechce dostać się jakiś wirus, programy natychmiast na to zareagują (jeśli oczywiście mają jego sygnaturę w swoich bazach). Nie mogą go usunąć jednocześnie. Zrobi to tylko jeden z programów, ale ten, który przegrał wyścig, nadal będzie widział zagrożenie w systemie. Co się stanie? Zostaniesz zasypany powiadomieniami o wykryciu wirusa, które w końcu doprowadzą się do szału. Może też dojść do sytuacji, gdy jeden antywirus podda podejrzany plik kwarantannie. Drugi program oczywiście to odnotuje i będzie próbował go usunąć lub przenieść do własnej kwarantanny. Skutek jest łatwy do przewidzenia – rosnący poziom irytacji użytkownika wciąż informowanego o tym, że „wykryto zagrożenie”.
  3. Znacznie spowolnienie pracy komputera –oprogramowanie antywirusowe bardzo obciąża system, a szczególnie pamięć RAM i procesor. Jeśli program X zagarnia dla siebie około 5-10% tych zasobów, to łatwo się domyślić, że program Y zechce mieć tyle samo. W efekcie wydajność systemu Twojego komputera zostanie znacznie ograniczona. Ciągłe skanowanie dysków i plików tymczasowych przez oba programy jednocześnie może wręcz doprowadzić do całkowitego sparaliżowania pracy sprzętu.

Pamiętaj – to, że używasz dwóch programów antywirusowych jednocześnie wcale nie oznacza, że gwarantujesz sobie dwa razy większą ochronę przed wirusami. Jest wprost przeciwnie – jedyne, co osiągniesz, to dwukrotnie wolniejsza praca komputera, dwukrotnie większe ryzyko konfliktów między oprogramowaniem i dwukrotnie większy poziom irytacji. Zdecyduj się na jeden program, dobrego producenta, a jeśli nie będziesz z niego zadowolony, testuj kolejny, oczywiście po uprzednim usunięciu tego pierwszego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie