Jak chronić komputer przed wirusami?

Remigisz Szulc
21.09.2023

Komputer dla większości z nas stał się już standardowym narzędziem pracy. Wykorzystujemy go nie tylko celem wypełnienia obowiązków zawodowych, ale także i do rozrywki czy nauki. Co ciekawe, coraz więcej czasu przed ekranami laptopów spędzają także dzieci, które właśnie podczas surfowania w sieci, chcą znaleźć pomoce edukacyjne czy po prostu poświęcają się graniu w ulubione gry. Okazuje się jednak, że już kliknięcie w nieodpowiedną reklamę, może doprowadzić do zawirusowania komputera. Konsekwencje takich działań mogą być wyjątkowo niebezpieczne i nie chodzi tu jedynie o unieruchomienie komputera. Wobec tego, jak chronić swoje sprzęty przez wirusami?

Czym dokładnie jest wirus komputerowy?

Wirus komputerowy, to pojęcie, które na dobre zagościło już w naszych słownikach. Jednocześnie czy zdajemy sobie sprawę z tego, do czego się ono właściwie odnosi? Otóż dokładne wyjaśnienie możemy znaleźć np. na instytutcyber.pl lub wielu innych stronach, które poświęcone są właśnie cyberbezpieczeństwu. Zgodnie z definicją, wirus komputerowy to rodzaj szkodliwego oprogramowania, które dostało się do komputera użytkownika bez jego zgody oraz wiedzy. Wirus ma za zadanie wprowadzić zmiany i operacje, które są niechciane i niepożądane. W ten sposób np. haker może przejąć zdalną kontrolę nad naszą klawiaturą czy kamerą internetową. Może także uzyskać dostęp do plików i dokumentów, które zgromadzone są na dysku twardym komputera. Finalnie, wirus może doprowadzić do całkowitego zatrzymania lub uszkodzenia sprzętu.

Jak rozpoznać, że komputer został zawirusowany?

Obecnie istnieje wiele rodzajów wirusów komputerowych, a co za tym idzie, objawy zainfekowania sprzętu również będą się od siebie znacznie różnić. Cyberprzestępcy atakują zwykle poszczególne elementy zestawu komputerowego, choć to również nie jest regułą. Istnieje jednak szereg symptomów, które mogą wskazywać na to, że komputer właśnie został zaatakowany. Zalicza się do nich:

  • dłuższy czas uruchamiania komputera niż zwykle - powinno to wzbudzić czujność użytkowników;
  • pojawienie się plików, których nie jesteśmy autorami - w taki sposób cyberprzestępcy zazwyczaj przechowują wykradzione dane na sprzęcie użytkownika;
  • włączanie i wyłączanie się kamery internetowej - może to wskazywać na to, że nasza kamera została zhakowana;
  • niepoprawne działanie klawiatury - pomieszanie przycisków na klawiaturze bądź dłuższy czas ich reakcji, również może wskazywać na to, że jest ona zdalnie kontrolowana przez cyberprzestępcę.

Warto pamiętać o tym, że sama zapora, a także program antywirusowy nie zapewniają pełnej ochrony przed atakami cyberprzestępców. W razie, kiedy sprzęt zacznie zachowywać się inaczej niż zwykle, może być to pierwszym objawem tego, że został on zainfekowany.

Jak chronić komputer przed zawirusowaniem?

Istnieje wiele sposób na to, by chronić swój sprzęt elektroniczny przed zawirusowaniem. Najważniejszą kwestią staje się jednak korzystanie z aktualnego oprogramowania i aplikacji. To właśnie przez nieaktualne programy posiadają najwięcej luk w zabezpieczeniach, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. Kolejnym sposobem jest korzystanie z wtyczek, które skutecznie blokują wyskakujące reklamy oraz okienka. To właśnie przypadkowe kliknięcie w pop up'y może doprowadzić do zainfekowania komputera. Warto także pobierać programy, wtyczki i aplikacje od sprawdzonych dostawców. W przeciwnym razie sam użytkownik może pobrać złośliwe oprogramowanie na swój komputer, nawet nie będąc tego w pełni świadomym. Przestrzegając pewnych zasad korzystania z sieci, możemy zwiększyć poziom własnego bezpieczeństwa.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie