Na czym polega mycie płyt winylowych?

Krzysztof Jagielski
28.12.2022

Choć płyty winylowe nie należą już do najmłodszych nośników, wciąż mają szerokie grono fanów. Wiele młodych osób inwestuje w gramofony i płyty z muzyką ulubionych wykonawców. Przedmioty te wymagają jednak regularnej konserwacji. W jaki sposób czyścić płyty winylowe, by zachować ich niepowtarzalny dźwięk i nie doprowadzić do uszkodzeń?

Dlaczego czyszczenie płyt winylowych jest konieczne?

Na przełomie lat sposoby słuchania muzyki uległy zmianie. Kiedyś płyty były jedyną metodą, by móc cieszyć się ulubionymi utworami. Choć obecnie istnieją już serwisy streamingowe i darmowe nagrania obecne w Internecie, ludzie wciąż doceniają wartość kolekcjonerską płyt, walory starych nagrań i głębię ich dźwięku. Miłośnicy tego typu nośników muszą pamiętać nie tylko o ich prawidłowym przechowywaniu. Winyle szybko przyciągają kurz ze względu na materiał, z jakiego są wykonane – polichlorek winylu. Cechuje go łatwe elektryzowanie się. Płyty zbierają więc kurz nie tylko podczas słuchania, ale również wtedy, gdy znajdują się w okładce. Brudne, zakurzone winyle w trakcie odtwarzania trzaskają. Właśnie dlatego tak ważne jest systematyczne czyszczenie płyt i ochrona przed zabrudzeniami. Dzięki temu zachowają świetną jakość grania.

Kiedy czyścić płyty winylowe?

Płyty składają się z drobnych rowków, w które wnikają niewielkie zanieczyszczenia. Nawet jeśli są w dobrym stanie, mogą z tego powodu trzeszczeć. Jakość grania wtedy znacząco spada. To właśnie sytuacja, w której słuchacz odczuwa zdecydowane pogorszenie jakości brzmienia, jest sygnałem, że przyszedł czas na umycie winyli.

Jak czyścić płyty winylowe?

Podstawowym narzędziem do czyszczenia płyt winylowych jest szczoteczka antystatyczna, taka jak Monolith Audio Zen. Po umieszczeniu płyty na talerzu gramofonu i jego uruchomieniu, ale przed ustawieniem ramienia z igłą, należy przyłożyć szczoteczkę do powierzchni płyty i poczekać przez kilka okrążeń, aż zbierze kurz. Tę czynność warto przeprowadzać za każdym razem przed rozpoczęciem odtwarzania płyty. Czasami jednak konieczne jest umycie płyty ze względu na nagromadzenie się większych zabrudzeń. Najlepiej użyć w tym celu płynu do mycia płyt winylowych i miękkiej szmatki. Można wykorzystać np. płyn Simply Analog lub fluid Analogis posiadający w zestawie ściereczkę antystatyczną. Płytę należy spryskać i za pomocą okrężnych ruchów, podążając za rowkiem, delikatnie wyczyścić jej powierzchnię, a następnie odstawić do wyschnięcia. Warto zwrócić też uwagę na szereg nowoczesnych produktów. Pro-Ject VINYL CLEAN to specjalna masa do czyszczenia płyt winylowych oraz igieł wkładek gramofonowych. Nadaje dodatkowo płycie właściwości antystatyczne. Można również rozważyć zakup profesjonalnej myjki do mycia płyt Pro-Ject Spin Clean. Korzystanie z myjek uchodzi za najbezpieczniejszą opcję, ponieważ umożliwia precyzyjne usunięcie wszystkich zabrudzeń gromadzących się w rowkach. Ta metoda jest szybka i wygodna, lecz również dosyć kosztowna. Płyty poddane myciu nie tylko grają lepiej, ale również wyglądają bardziej efektownie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie