Aktualizacja oprogramowania w smartfonie – dobre praktyki, które warto znać

Jerzy Biernacki
30.08.2022

Oprogramowanie w smartfonie to nie tylko system operacyjny, ale także szereg różnych programów dostarczanych przez producenta. Może to być nakładka systemowa czy różne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. Gdy otrzymujesz informację o konieczności przeprowadzenia aktualizacji oprogramowania, to nigdy jej nie lekceważ. Sprawdź, jakich zasad warto się trzymać przy okazji aktualizowania systemu.

Upewnij się, że masz kopię zapasową danych zgromadzonych w pamięci urządzeni

Od tego warto zacząć, ponieważ każda większa aktualizacja oprogramowania niesie ze sobą ryzyko utraty części danych. Nie ufaj dostawcy oprogramowania i producentowi smartfonu na słowo. Zadbaj o bezpieczeństwo danych we własnym zakresie, po prostu robiąc ich kopię zapasową przed zatwierdzeniem aktualizacji.

Przejdź na łączność Wi-Fi

Aktualizacja może wymagać pobrania dużej ilości danych, dlatego nie ma sensu marnować na nią i tak skromnego pakietu przyznanego przez operatora. Zaplanuj sobie aktualizację wtedy, kiedy będziesz mógł skorzystać z domowej sieci Wi-Fi.

Naładuj baterię

Przed rozpoczęciem aktualizacji sprawdź poziom naładowania baterii. Jeśli wynosi poniżej 20 procent, to najpierw naładuj akumulator, aby uniknąć przykrej niespodzianki i wyłączenia się telefonu w trakcie aktualizacji. Proces ten może zająć nawet ponad godzinę.

Nie korzystaj z sieci publicznej

Celowo napisaliśmy wcześniej, aby połączył się z domową siecią Wi-Fi. Ważne, aby była to sieć bezpieczna, czego nie można powiedzieć o żadnej sieci publicznej. Dla własnego dobra zrezygnuj z przeprowadzania aktualizacji w czasie korzystania z Wi-Fi w restauracji, hotelu, salonie usługowym etc.

Nie odkładaj aktualizacji w nieskończoność

To ważne, aby nie zwlekać z zaakceptowaniem rozpoczęcia aktualizacji. Najprawdopodobniej chodzi o wprowadzenie jakichś poprawek w zabezpieczeniach urządzenia, a pewnie zgodzisz się, że jest to dziś kluczowa kwestia podczas korzystania ze smartfonu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.