Aktualizacje Androida w tle: rozwiązanie problemu fragmentacji systemu

Piotr Kowalczyk
04.05.2020

Zdecydowana większość użytkowników smartfonów z programem operacyjnym Android doświadczyła zjawiska fragmentacji systemu. Objawia się ono tym, że urządzenie bardzo zwalnia, aż w pewnym momencie trudno jest z niego komfortowo korzystać. Zdaniem Google wina nie leży wcale wyłącznie po stronie samego systemu, ale także producentów telefonów i użytkowników. Dlatego gigant rynku wyszukiwarek zapowiedział, że 11 odsłona Androida będzie już obowiązkowo aktualizowana w tle. W czym ma to pomóc?

Fragmentacja częściowo spowodowana podejściem producentów

Google od dawna podkreśla, że producenci telefonów zbyt późno lub w ogóle nie udostępniają aktualizacji systemu operacyjnego Android swoim klientom – szczególnie tym, którzy zdecydowali się na zakup smartfona z niskiej półki. Zdaniem firmy jest to jeden z głównych powodów występowania zjawiska fragmentacji. Nie bez winy – według Google – są też sami użytkownicy.

Ci niechętnie zgadzają się na zaktualizowanie systemu operacyjnego, ponieważ wiąże się to z koniecznością zrobienia sobie nawet kilkudziesięciominutowej przerwy w korzystaniu ze smartfona. Notoryczne jest zjawisko ciągłego odkładania aktualizacji, co negatywnie odbija się na działaniu urządzenia.

Dlatego Google już zapowiedziało, że prawdopodobnie od wersji Android 11 aktualizacja systemu będzie obowiązkowa, niezależnie od marki producenta urządzenia. Aby jednak nie wylewać dziecka z kąpielą, gigant zaproponuje złoty środek: aktualizacja będzie przebiegać w tle.

Aktualizacja metodą partycji A/B

Takie rozwiązanie nie jest niczym nowym, ponieważ Google testowało je już w systemie Android 7 Nougat w 2016 roku. Nie cieszyło się ono jednak zbyt dużym zainteresowaniem, dlatego tym razem Google nie będzie dawać producentom i użytkownikom wyboru. Od systemu Android 11 każda aktualizacja będzie prowadzona w tle metodą partycji A/B.

Na czym to właściwie polega? Pisząc w dużym skrócie i uproszczeniu: system sam stworzy partycję zapasową, na której zostanie zainstalowana aktualna wersja Androida. W tym czasie użytkownik może normalnie korzystać z telefonu. Po zakończeniu instalacji wymuszone zostanie zresetowanie urządzenia, a po jego ponownym uruchomieniu pracą telefonu zawiaduje już nowa wersja systemu.

Aktualizacja metodą partycji A/B jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla użytkowników, ponieważ wymaga przerwania pracy praktycznie tylko na kilkanaście sekund. Poza tym zawsze będzie istnieć backup starej wersji systemu na partycji A, co może się przydać, gdyby aktualizacja z jakiegoś powodu się nie powiodła lub spowodowała zakłócenie pracy smartfona.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie