Dzieci korzystają z Internetu i nie jest to żadna nowość. Do sieci wchodzą już kilkuletnie brzdące, które szukają tam bajek, gier i zabawnych filmików. Od Internetu nie da się uciec i całkowicie go zignorować. Warto natomiast zrobić wszystko, aby dziecko było w sieci bezpieczne. O czym należy pamiętać? Oto 8 ważnych rad dla rodziców.
- Nie unikaj tematu – nie możesz udawać przed dzieckiem, że Internetu nie ma. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest kontrolowane wprowadzenie dziecka do wirtualnego świata. Usiądź z pociechą przed komputerem i pokaż jej, jak logować się do sieci. Odpowiedz na wszystkie pytania, tłumacz zawiłości, używaj prostego języka.
- Uświadom dziecko, jakie zagrożenia czają się w sieci – nie warto tego odkładać, ponieważ współczesne maluchy błyskawicznie uczą się Internetu i poruszają się po sieci znacznie lepiej niż wielu dorosłych. Dlatego od początku rozmawiaj z dzieckiem na temat potencjalnych zagrożeń. Powiedz o pedofilii, hejcie, agresji, pornografii.
- Zainstaluj oprogramowanie filtrujące niewłaściwe treści – w sieci znajdziesz mnóstwo programów zaliczanych do tzw. ochrony rodzicielskiej. Będą one automatycznie blokować dostęp do stron o treści nieodpowiedniej dla dziecka.
- Naucz dziecko, że nie należy kraść – tutaj jednak konieczne jest dawanie dobrego przykładu. Dlatego korzystaj wyłącznie z legalnego oprogramowania i uświadom pociechę, że pobieranie pirackich treści jest przestępstwem. Nie pozwól, aby dziecko ściągało na Twój komputer jakieś filmy czy programy, bo to naraża Cię na konsekwencje prawne.
- Ustal jasne zasady – dziecko nie powinno mieć nieograniczonego dostępu do Internetu, ponieważ jest to niesamowicie skuteczny złodziej czasu. Wyznacz pociesze konkretne godziny bycia online, np. 1 godzina dziennie na rozrywkę + 1 godzina na szukanie treści potrzebnych do szkoły. Ważna jest konsekwencja – dziecko nie może przeciągać struny.
- Przekaż dziecku podstawowe zasady kultury – w Internecie obowiązuje NETYKIETA i warto zapoznać dziecko z jej zapisami. Naucz pociechę, że nie wolno nikogo obrażać, wyśmiewać czy atakować, ponieważ jest to niekulturalne i może mieć fatalne konsekwencje. Cały czas podkreślaj też, że w Internecie nie jest się anonimowym.
- Nie ignoruj żadnych sygnałów – jeśli dziecko powie Ci, że np. rozmawiało z kimś na czacie i dostało propozycję spotkania, sprawdź to. Jeśli podejrzewasz, że może to być sprawka osoby dorosłej lub oszusta, powiadom o tym policję. Takie sygnały nie mogą być bagatelizowane.
- Nie podawaj dziecku danych karty kredytowej – pociecha może Cię, nawet nieświadomie, narazić na ogromne koszty, kupić coś bez Twojej wiedzy lub np. zapłacić za dostęp do jakiegoś serwisu.
Bezpieczeństwo w sieci jest bardzo szerokim tematem. Warto więc zacząć o nim rozmawiać z dzieckiem już od najmłodszych lat i nie ignorować zagrożeń.