Komfortowe stanowisko pracy
Komfortowe stanowisko pracy
Odpowiednia ilość monitorów to dopiero początek komfortowej pracy :). Opowiem krótko o pozostałych elementach.
Oświetlenie. Jak widać na zdjęciach nad monitorami mam dwie lampki rozpraszające światło. Ponieważ pracuje w nocy pożądane jest dodatkowe oświetlenie. W efekcie końcowym: po prostu wzrok się mniej męczy.
Chłodzenie. Pomimo, że 2 z monitorów są w technologii led - to i tak ilość emitowanego ciepła z monitorów (+ oświetlenie) jest nieprzyjemny. Ciepło powoduje dodatkowe zmęczenie. Rozproszenie ciepła sprzyja większemu komfortowi pracy - właśnie do tego służy wentylator widoczny na biurku :)
Pozycja. Kluczowy element odpowiadający za komfort w pracy - to stanowisko pracy. Nie istnieje nic takiego jak wygodne krzesło - to mit forsowany przez producentów mebli :) :). To chyba amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania na podstawie których dowiedziono, że optymalną pozycją do pracy jest pozycja stojąca*. Generalnie jednak dobrze jest co 2 -3 zmienić pozycję czyli godziny siąść na krześle. Rozwiązania mamy wówczas dwa:
Ja wybrałem rozwiązanie nr 2 - biurko z elektryczną regulacją wysokości.
*Badania dowodziły też, ze jeśli siedzisz 8 godzin w pracy i uprawiasz sporty - i tak grozi Ci zawał. Mniejsze ryzyko zawału jest gdy stroisz w pracy 8 godzin - i nie uprawiasz sportu :) :)
Nawet pomijając aspekty zdrowotne (stanie jest zdrowsze) to udowodniono, iż wydajność pracy jest większa, ponadto (co może wydać się dziwne, komuś kto nie próbował) - większość badanych deklarowała mniejsze zmęczenie po zakończeniu pracy.