Biurko do pracy stojącej

Piotr Kowalczyk
21.08.2015

Komfortowe stanowisko pracy

Komfortowe stanowisko pracy

Odpowiednia ilość monitorów to dopiero początek komfortowej pracy :). Opowiem krótko o pozostałych elementach.

Oświetlenie. Jak widać na zdjęciach nad monitorami mam dwie lampki rozpraszające światło. Ponieważ pracuje w nocy pożądane jest dodatkowe oświetlenie. W efekcie końcowym: po prostu wzrok się mniej męczy.

Chłodzenie. Pomimo, że 2 z monitorów są w technologii led - to i tak ilość emitowanego ciepła z monitorów (+ oświetlenie) jest nieprzyjemny. Ciepło powoduje dodatkowe zmęczenie. Rozproszenie ciepła sprzyja większemu komfortowi pracy - właśnie do tego służy wentylator widoczny na biurku :)

Pozycja. Kluczowy element odpowiadający za komfort w pracy - to stanowisko pracy.  Nie istnieje nic takiego jak wygodne krzesło - to mit forsowany przez producentów mebli :) :). To chyba amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania na podstawie których dowiedziono, że optymalną pozycją do pracy jest pozycja stojąca*.  Generalnie jednak dobrze jest co 2 -3 zmienić pozycję czyli godziny siąść na krześle. Rozwiązania mamy wówczas dwa:

  1. Wysokie biurko - biurko do pracy stojącej + krzesło barowe (ok. 1000 zł)
  2. Biuro z regulacją wysokości (ok. 2700 zł)

Ja wybrałem rozwiązanie nr 2 - biurko z elektryczną regulacją wysokości.

Przypisy do artykułu

*Badania dowodziły też, ze jeśli siedzisz 8 godzin w pracy i uprawiasz sporty - i tak grozi Ci zawał. Mniejsze ryzyko zawału jest gdy stroisz w pracy 8 godzin - i nie uprawiasz sportu  :) :)
Nawet pomijając aspekty zdrowotne (stanie jest zdrowsze) to udowodniono,  iż wydajność pracy jest większa, ponadto (co może wydać się dziwne, komuś kto nie próbował) - większość badanych deklarowała mniejsze zmęczenie po zakończeniu pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.