Mapy Google to bez wątpienia jedno z największych i najpraktyczniejszych osiągnięć giganta z Mountain View. Codziennie korzystają z nich setki milionów ludzi. Funkcja ta uchodzi za zdecydowanie najlepszą nawigację, na co wpływ ma przede wszystkim szybkie aktualizowanie danych i dodawanie miejsc. Pod tym względem żadna klasyczna nawigacja nie ma nawet startu do Map Google. Warto wiedzieć, że ta aplikacja Google oferuje znacznie więcej niż tylko nawigowanie. O ciekawych, choć mało rozpowszechnionych funkcjach Map Google przeczytasz w naszym poradniku.
Nie każdy wie, że aby skorzystać z funkcji nawigacji w Mapach Google, nie trzeba wcale mieć aktywnego połączenia z Internetem. Aplikacja od dawna oferuje możliwość pobrania fragmentu mapy (najczęściej jest to po prostu zapisana trasa do miejsca docelowego) na urządzenie mobilne, z którego można później korzystać całkowicie offline. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które mają niskie limity transmisji danych komórkowych czy podczas zagranicznych wojaży.
Niektórzy mogą się zżymać, że Google śledzi każdy krok użytkowników swoich aplikacji. Ma to jednak także dobre strony, czego najlepszym przykładem jest właśnie funkcja „Twoja oś czasu” w Mapach Google. Jeśli korzystasz z map z włączoną lokalizacją, to każde miejsce, które odwiedzisz, jest zapisywane w pamięci aplikacji. Dzięki temu po długim czasie możesz sprawdzić, gdzie byłeś danego dnia – potrafimy sobie wyobrazić sytuacje, w których ta funkcja będzie bardzo przydatna (np. w celu przedstawienia dowodu w sprawie karnej).
Bardzo ciekawa i praktyczna funkcja, zwłaszcza dla podróżników. Wybierając trasę przejazdu nierzadko mamy ochotę, by zwiedzić jakieś ciekawe punkty po drodze czy po prostu wyznaczyć sobie miejsca na odpoczynek. Dzięki zapisywaniu miejsc możemy dodawać takie punkty do swojej trasy i będą one wówczas widoczne w aplikacji. Mała rzecz, a jednak cieszy.
Chyba większość użytkowników Map Google wie, że można przełączyć tryb wyświetlania widoku na satelitarny. Mało kto jednak z tego korzysta, a szkoda, bo ta funkcja czasami naprawdę się przydaje. Dzięki niej można chociażby poznać ukształtowanie terenu na trasie, co z kolei pozwala ocenić, czy np. wybrana droga nie będzie stanowić zbyt dużego wyzwania dla samochodu.