Co kryje się w Twoim smartfonie? Lista najcenniejszych metali

Antoni Kwapisz
20.03.2017

Twój telefon to prawdziwa skarbnica cennych materiałów. Pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, że urządzenie, z którego na co dzień korzystasz, powstało z użyciem metali szlachetnych o konkretnej rynkowej wartości. Wiedzą o tym profesjonaliści, którzy odzyskują je później z telefonów i tabletów wyrzuconych na złom. Co w takim razie kryje się w Twoim smartfonie? Oto lista najcenniejszych materiałów.

  1. Złoto – oczywiście jego ilość jest minimalna, ale odzyskując ten metal z kilkudziesięciu telefonów można już mówić o konkretnych pieniądzach. Złoto to znakomity przewodnik elektryczny, dlatego tworzy się z niego delikatne styki.
  2. Srebro – w przeciętnym smartfonie znajduje się około 300 mg srebra, które jest wykorzystywane do budowy podzespołów elektronicznych.
  3. Miedź – standardowy smartfon jest prawdziwą kopalnią miedzi, której występuje w nim około 10 gramów. To bardzo cenny metal, w dodatku dość łatwy do odzyskania, dlatego to nim w pierwszej kolejności zajmują się firmy recyklingowe.
  4. Krzem – dość powszechny, ale także cenny pierwiastek, który wykorzystuje się do budowy układów procesorowych w smartfonach, tabletach i oczywiście komputerach. Minie jeszcze sporo czasu, zanim krzem zostanie zastąpiony przez grafen.
  5. Tantal – rzadki i bardzo cenny metal wykorzystywany między innymi do budowy kondensatorów elektrolitycznych, które są powszechnie stosowane w większości współczesnych urządzeń elektronicznych, w tym oczywiście smartfonów.
  6. Rtęć – choć jest to bardzo niebezpieczny pierwiastek, to wykorzystuje się go do budowy smartfonów, oczywiście w niewielkich ilościach. Rtęć znajdziemy m.in. w ekranach telefonów i innych urządzeń elektronicznych. Właśnie z tego powodu każdy sprzęt tego typu powinien zostać poddany utylizacji, aby nie zatruwać środowiska.
  7. Lit – to oczywiście podstawowy składnik baterii stosowanych we współczesnej elektronice, które charakteryzują się bardzo dużą pojemnością i wydajnością. W odróżnieniu od stosowanych niegdyś baterii niklowo-kadmowych te litowo-jonowe mogą być bardzo często doładowywane bez szkody dla ich wytrzymałości.

Znając tę listę nie powinno Cię już dziwić, że złom elektroniczny jest bardzo cenny i nie brakuje firm, które zbijają na nim złoty – nomen omen – interes. Ciekawostką jest fakt, że w tonie iPhone'ów 5 jest ponad 300 razy więcej złota niż w tonie rudy tego metalu. Pomyśl o tym, zanim postanowisz wyrzucić do śmieci swój kolejny smartfon.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie