Co to jest Internet symetryczny?

Maciej Piwowski
14.01.2019

Poszukując idealnego rozwiązania w kwestii dostępu do sieci, coraz częściej można się spotkać z Internetem symetrycznym. Co odróżnia go od standardowej usługi i dlaczego jest uważany za najszybszy Internet z obecnie dostępnych ofert?

Czym jest Internet symetryczny?

Łącze symetryczne to takie, w przypadku którego prędkość pobierania i wysyłania danych są niemal identyczne. Taką ofertę posiada m.in. popularny operator INEA, u którego najszybszy Internet pozwala na pobieranie i wysyłanie danych z prędkością sięgającą nawet 10 Gb/s. Korzystanie z tego typu łącz, stało się możliwe dzięki rozwojowi technologii w ostatnich kilku latach, szczególnie związanej ze światłowodami. Tego typu Internet dostępny jest teraz dla każdego użytkownika, niezależnie od tego, czy prowadzi on firmę, czy też korzysta z sieci w warunkach domowych, do celów prywatnych.

Zalety Internetu symetrycznego

Przy standardowej usłudze Internetu prędkość wysyłania danych jest ograniczana nawet kilkunastokrotnie w stosunku do prędkości ich pobierania. Przykładowo, po zdecydowaniu się na podłączenie się do Internetu o prędkości 10 Gb/s można liczyć na prędkość wysyłania danych np. 0,1 Gb/s. Nie prześle się przez to odpowiednio szybko dużej ilości danych. Dzięki Internetowi symetrycznemu ten problem znika i można udostępniać dane innym użytkownikom w dużych plikach (np. filmy, aplikacje, zestawy zdjęć) bardzo szybko, w niektórych przypadkach nawet w ciągu kilku sekund. Ogranicza się przez to nie tylko długie czekanie, ale również ryzyko, że transfer danych zostanie w pewnym momencie przerwany i trzeba będzie rozpocząć przesyłanie od nowa. Co również bardzo istotne, cena Internetu symetrycznego nie odbiega znacząco od standardowego Internetu asymetrycznego. Jednakże decyzja o podpisaniu umowy na najszybszy Internet symetryczny zwiększy możliwości w zakresie transferu danych niskim kosztem. Oprócz tego, że Internet symetryczny charakteryzuje się sprawną komunikacją w obie strony, jest on również niezwykle stabilny i wydajny, szczególnie jeśli podejmie się decyzję o podpisaniu umowy na światłowód.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie