Co to jest keylogger?

Antoni Kwapisz
25.09.2021

Keyloggery stanowią jedno z największych zagrożeń, na jakie możemy natrafić podczas naszej aktywności w Internecie. Tego typu oprogramowanie jest masowo wykorzystywane przez cyberprzestępców, którzy dzięki niemu łatwo wchodzą w posiadanie poufnych danych i mogą je wykorzystywać w niedozwolonych celach. Czym dokładnie jest keylogger? Jak się przed tym zabezpieczyć? Sprawdź w naszym poradniku.

Keylogger, czyli co?

Keylogger jest rodzajem oprogramowania szpiegującego, czyli zaliczamy go do kategorii programów typu spyware. Takie oprogramowanie tworzy się w celu wykradania ważnych informacji o użytkownikach Internetu. Najważniejszą funkcją keyloggera jest rejestrowanie znaków, jakie użytkownik wpisuje w celu np. odblokowania telefonu, zalogowania się do bankowości elektronicznej czy poczty e-mail.

Jeszcze do niedawna keyloggery stanowiły zagrożenie przede wszystkim dla posiadaczy komputerów stacjonarnych i laptopów, jednak obecnie przestępcy skupiają się na użytkownikach urządzeń mobilnych, które coraz częściej służą nam do wykonywania różnych operacji finansowych, np. zlecania przelewów czy robienia zakupów online.

Jakie zagrożenie niosą ze sobą keyloggery?

Jeśli na Twoim urządzeniu zostanie zainstalowany keylogger, to spodziewaj się bardzo poważnych problemów. Aplikacja będzie zbierać i zapisywać wszystkie kody, jakie podajesz podczas logowania się do różnych usług. Niektóre keyloggery potrafią nawet robić zrzuty ekranu. Takie informacje są następnie automatycznie przesyłane na adresy cyberprzestępców, którzy mogą je wykorzystać we własnym zakresie lub po prostu sprzedać.

Jak uchronić się przed tego typu oprogramowaniem?

Najważniejsza zasada brzmi: korzystaj z oprogramowania antywirusowego, które może zapobiec próbie zainstalowania keyloggera na Twoim urządzeniu. Regularnie przeprowadzaj również skanowanie pamięci urządzenia w poszukiwaniu programów typu spyware.

Najgorsze jest w tym wszystkim to, że zwykle sami nieświadomie instalujemy keyloggery na swoich urządzeniach – na przykład pobierając aplikacje z nieznanych źródeł, ściągając podejrzane załączniki czy korzystając ze stron z treściami pornograficznymi etc. Jeśli więc nie chcesz mieć kłopotów, np. utracić pieniędzy, to odpuść sobie podobne zachowania w sieci.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie