Masz już za sobą lekturę naszego poradnika, w którym podaliśmy najczęstsze przyczyny czarnego ekranu w smartfonie pomimo uruchomienia telefonu? W takim razie wiesz, że w grę może wchodzić kilka źródeł problemu. Nie zawsze konieczne będzie oddanie smartfonu do serwisu czy tym bardziej kupienie nowego modelu. Sprawdź, co warto zrobić w pierwszej kolejności, gdy ekran w Twoim smartfonie nie działa (niczego nie wyświetla).
Od tego zawsze zaczynamy. Jeśli ekran w Twoim smartfonie nie działa, to podłącz telefon do komputera za pomocą kabla i zrzuć wszystkie pliki na dysk. Istnieje ryzyko, że podczas próby przywrócenia działania wyświetlacza dojdzie do przywrócenia smartfonu do ustawień fabrycznych, co grozi utratą niektórych danych. Lepiej więc poświęć 5 minut na zrobienie prostego backupu.
Najprostsze rozwiązania często okazują się być bardzo skuteczne. Jeśli Twój telefon się uruchomił, ale nie działa ekran, to zacznij od zresetowania urządzenia – po prostu wyłącz je i ponownie włącz. Jeśli to nie pomoże, to przejdź do kolejnego kroku.
Czy wiesz, że czarny ekran może być skutkiem gwałtownego rozładowywania się baterii w Twoim telefonie? Jeśli takie prawdopodobieństwo wchodzi w grę, ponieważ masz leciwy smartfon, to spróbuj go po prostu naładować. Po kilkunastu minutach ładowania ekran powinien „ożyć”. Naładuj baterię do pełna i przez jakiś czas sprawdzaj, czy aby przypadkiem nie rozładowuje się ona w sposób gwałtowny – np. urządzenie pokazuje 50% pojemności baterii, ale po 15 minutach telefon się wyłącza.
Takie zachowanie urządzenia zwykle świadczy o skrajnym wyeksploatowaniu baterii. Trzeba więc pomyśleć o jej wymianie – o ile jest to możliwe, co niestety w przypadku współczesnych smartfonów nie jest takie oczywiste.
Taki zabieg jest możliwy tylko w starszych smartfonach, ponieważ obecnie na rynku nie ma już praktycznie modeli z wymienną baterią. Jeśli w Twoim telefonie nadal da się odłączyć akumulator, to zrób to – zresetujesz urządzenie i być może pozwoli to przywrócić normalne działanie wyświetlacza.