Gdy Twój telefon normalnie się włącza, ale nie możesz z niego korzystać z powodu czarnego ekranu, to słusznie się tym martwisz. Nie musi to oznaczać bardzo poważnej awarii, natomiast uniemożliwia wykonanie jakiejkolwiek czynności na telefonie. Na początek zastanówmy się, co może być przyczyną tej usterki. Sprawdź, dlaczego masz czarny ekran w smartfonie.
Czarny ekran może być spowodowany prozaicznym problemem z działaniem systemu operacyjnego. Czasami dochodzi do jego zawieszenia – szczególnie podatne są na to starsze wersje systemu Android (na iOS takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko).
Problemy systemowe, zwłaszcza na Androidzie, mogą być skutkiem np. przeprowadzenia aktualizacji. Dlatego dobrą praktyką jest każdorazowe robienie backupu danych zgromadzonych w pamięci telefonu przed wyrażeniem zgody na zaktualizowanie systemu.
Jeśli masz pewność, że system w Twoim telefonie działa prawidłowo, a czarny ekran pojawił się nagle, to być może przyczyna leży po stronie złośliwego oprogramowania. Zastanów się, czy w ostatnim czasie nie pobierałeś jakiejś aplikacji ze sklepu Google lub ze strony internetowej. Istnieje ryzyko, że plik był zainfekowany, a czarny ekran jest skutkiem szkodliwej działalności oprogramowania.
Jedną z najczęstszych przyczyn czarnego ekranu po włączeniu telefonu jest popełnianie błędów podczas ładowania baterii w smartfonie. Jeśli akumulator jest już na skraju wyczerpania, to jednym z objawów może być właśnie brak wyświetlania jakiegokolwiek obrazu na ekranie. Zwykle jest to spowodowane:
Nie można również wykluczać, że czarny ekran jest skutkiem jakiejś poważnej awarii mechanicznej. Jeśli w ostatnim czasie telefon upadł Ci na podłogę, został zalany czy mocno zakurzony, to z dużym prawdopodobieństwem właśnie to jest przyczyną problemu.
Co możesz zrobić, gdy pojawił się efekt czarnego ekranu pomimo uruchomienia telefonu? Tego dowiesz się z osobnego poradnika na naszym portalu.